پرتال تعاون

12 علت و 7 درمان خانگي جوش ناحيه تناسلي • پرتال تعاون

امام حسین (ع) : بخشنده ترین مردم کسی است که در هنگام قدرت می بخشد.
شنبه ۵ خرداد ۱۳۹۷

۱۲ علت و ۷ درمان خانگي جوش ناحيه تناسلي

دسته بندی : خدمات رفاهی تاریخ : دوشنبه ۲۷ فروردین ۱۳۹۷

جوش های اطراف ناحیه تناسلی خانم یک بیماری شایع هست که توسط عوامل مختلف ایجاد می شود. این جوش ها ممکن هست ناآسوده کننده و تحریک کننده باشند اما در اکثر موارد جدی نیستند. جوش های واژن به ظاهر شبیه به جوش هایی هستند که در قسمت های دیگر بدن دیده می شوند. آنها می توانند ویژگی های مختلفی داشته باشند. به عنوان مثال، ممکن هست باعث درد، سوزش و قرمزی شوند، به صورت خوشه ای باشند و یا به تنهایی ایجاد شوند و در اندازه های مختلف می باشند.

علت ایجاد جوش ناحیه تناسلی خانومان چیست؟

متداوم دلیل ظهور جوش های واژن مشخص نیست. با این حال، برخی از علل شایع تر عبارتند از:

۱- تماس با درماتیت

تماس با درماتیت نوعی از اگزما هست که به علت تماس پوست با یک آلرژن و یا یک تحریک کننده ایجاد می شود. زیادی از جوش های واژن به صورت تماس با درماتیت هستند. تحریک کننده های رایج و آلرژن هایی که به جوش های واژن کمک می کنند عبارتند از:

 •  دوش
 • محصولات بهداشتی خانومانه، مانند لوسیون، پودر و دئودورانت
 •  شامپو 
 •  مواد شوینده شستشو
 •  لوسیون ها یا ژل های دارویی
 •  روان کننده های شخصی و یا کاندوم (طرز هستفاده از ژل لوبریکانت)
 •  پد های بهداشتی یا تامپون، به خصوص معطر 
 •  مایع منی
 •  ادرار

۲- فولیکولیت

یکی دیگر از رایج ترین علل جوش های واژن، فولیکولیت هست که یک عفونت و التهاب فولیکول های مو هست. فولیکول یک حفره پوستی کوچک هست که از آن مو رانجام گرفت می کند و هر مویی که در بدن رانجام گرفت می کند از فولیکول های خود هست. فولیکولیت می تواند در اثر موارد زیر ایجاد شود:

 • ابداًح
 •  موهای درونی
 •  پوشیدن لباس های تنگ، یا لباس هایی که پوست را می سابند
 •  فولیکول هایی که توسط عرق یا محصولات شخصی متورم انجام گرفته یا تحریک می شوند
 •  با هستفاده از حمام گرم و یا هستخر 
 •  بریدگی آلوده یا زخم ناشی از ابداًح، که به باکتری ها اجازه می دهد تا نزدیکی فولیکول های مو گسترش یابد.

۳- آکنه اینورسا

آکنه اینورسا یک بیماری پوستی التهابی مزمن هست که بر غدد عرق در کشاله ران و زیر سینه تاثیر می گذارد. آکنه اینورسا دارای لکه های مکرر و زخم هایی هست که حاوی چرک هست. این بیماری به آسودهی قابل درمان نیست و می تواند زخم به جای بگذارد.

۴- مولوسكوم كونتاژيوزوم

مولوسكوم كونتاژيوزوم یک عفونت ویروسی هست که می تواند در هر جایی از بدن، از جمله ناحیه واژن ایجاد شود. مولوسكوم معمولا کوچک، بزرگ و سفید یا گوشتی هست. 

۵- عفونت های منتقله از راه جنسی (STIs)

دو عفونت منتقله از راه جنسی ممکن هست باعث ایجاد جوش در اطراف واژن شود. این موارد عبارتند از زگیل تناسلی و تبخال تناسلی:

زگیل تناسلی: توده های کوچک و گوشتی که ممکن هست ظاهر گل کلم مانند داشته باشند. آنها در میان خانومان رایج هستند و از طریق ویروس پاپیلومای انسانی (HPV) ایجاد می شود. اگر ناآسوده نیستید، درمان لازم نیست. با این حال، داروها یا جراحی می تواند با شیوع بیماری ها مقابله کند زیرا هیچ راهی برای از بین بردن ویروس از بدن وجود ندارد. یک خانوم می تواند قبل از فعال انجام گرفتن جنسی برای پیشگیری از زگیل های تناسلی (زگیل تناسلی خانومان و آقاان)، واکسن HPV تزریق کند  (واکسن گارداسیل|۱۷ سوال رایج واکسن گارداسیل).

 تبخال تناسلی: تبخال تناسلی به وسیله ویروس هرپس سیمپلکس(HSV) ایجاد می شود و ممکن هست منجر به نقاطی شود که دردناک هستند و یا می خارند. به طور مشابه با زگیل تناسلی، ویروس نمیتواند از بدن خارج شود. با این حال، دارو می تواند نشانه ها را کاهش دهد و خطر انتقال ویروس به شریک جنسی را کاهش دهد. هستفاده از کاندوم می تواند احتمال انتقال تبخال تناسلی (تبخال تناسلی چیست وچگونه درمان میشود ) را کاهش دهد.

۶- کیست های بارتولن

غدد بارتولن در هر طرف مهبل (واژن) قرار دارند. گاهی اوقات این غدد می توانند مسدود شوند که منجر به تشکیل کیست ها می شود. این کیست ها معمولا بدون درد هستند و به درمان نیاز ندارند. با این حال، اگر آلوده شوند، ملتهب انجام گرفته و پر از آب می شوند و باید با مداخلات پزشکی مانند آنتی بیوتیک ها درمان شوند (کیست بارتولن چیست و درمان آن). 

۷- تگ های پوستی

تگ های پوستی بافت اضافی در پوست هست. این تگ ها خطرناک نیستند.

۸- واریکوسیت واژن

این جوشها معمولا آبی رنگ هستند و با افزایش سن ایجاد می شوند. آنها در اطراف ولو و مهبل مشاهده می شوند. آنها رگهای متورم هستند و در اطراف مقعد دیده می شوند و ممکن هست خونریزی کنند. کمپرس سرد می تواند ناآسودهی را کاهش دهد. در صورت نیاز به جراحی یا حذف با لیزر با پزشک صحبت کنید.

۹- عدم تعادل هورمونی:

 عدم تعادل هورمونی می تواند منجر به مسائل بهداشتی مختلف شود و به ویژه در خانومان تکمیلا مضر هست. این عدم تعادل هورمونی منجر به ترشح ماده ای می شود که منجر به مسدود انجام گرفتن حفره ها می شود. این حفره های مسدود انجام گرفته منجر به جوش های واژن و آکنه واژن می شود.

۱۰- عرق کـــردن زیاد از حد و ایجاد چربی

 در اغلب موارد، به واژن به دشواری هوا می رسد و عرق حبس می شود. هر خانمی عرق کـــردن زیاد از حد را تجربه کـــرده هست که منجر به تولید چربی در ناحیه تناسلی می شود. این چربی به عنوان یک روان کننده عمل می کند. این ترشحات منافذ پوست را آلوده کـــرده و منجر به ایجاد جوش در مهبل می شود.

درمان تیرگی ناحیه تناسلی خانومان، ۷ روش خانگی

چگونه واژن را سفید کنیم

چگونه موهای زائد ناحیه تناسلی را از بین ببریم

۱-  لباس زیر تنگ:

 هستفاده از لباس زیر تنگ رطوبت را حبس می کند. این رطوبت در ناحیه تناسلی می تواند موجب جوش زدن شود. از این رو از پوشیدن لباس های تنگ بپرهیزید و فقط لباس زیر پنبه ای بپوشید.

۱۲-  جوش های قاعدگی:

 در طول دوره های ماهانه خانومان در معرض جوش های اطراف ناحیه واژن قرار دارند. این به خاطر گرمائی هست که به دلیل دستمال بهداشتی به دام افتاده هست. این جوشها طولانی نیستند اما اگر مجدد ایجاد شوند می توانند باعث ایجاد بیماری شوند. 

درمان های رایج  جوش ناحیه تناسلی

درمان جوش تناسلی خانومان

جوش های واژن اغلب خود به خود برطرف می شود. اگر برطرف نانجام گرفت از روش های درمان زیر هستفاده کنید:

گام نخست: تعیین علت جوش

 برای تصمیم گیری در مورد درمان صحیح، کشف علت جوش هست. از جوش های واژن و هر گونه محصول، فعالیت یا عوامل دیگر که ممکن هست بر ناحیه تناسلی تاثیر بگذارد یادداشت برداری کنید. همچنین بهتر هست از پایان محصولاتی که در تماس با ناحیه تناسلی قرار می گیرند، از جمله مواد شوینده دوری کنید. 

گام دوم: عامل تحریک کننده را حذف کنید:

 • هنگامی که علت تحریک یا عفونت شناخته انجام گرفت، هستفاده از محصول را متوقف کنید.
 • به عنوان مثال، اگر مشکل ابداًح هست، از تیغ جدید هستفاده کنید و ابداًح را در جهت رانجام گرفت مو انجام دهید. هرگز به صورت خشک ابداًح نکنید. 
 • حوضچه های آب گرم را تمیز نگه دارید. همچنین از مصرف روغن روی پوست جلوگیری کنید زیرا این کار می تواند باکتری ها را در فولیکول ها محبوس کند.

گام سوم : رعایت بهداشت 

 • گرما و رطوبت در ناحیه تناسلی باعث می شود موقعیت ایده آل برای رانجام گرفت باکتری ها و دیگر میکروارگانیسم ها ایجاد شود.
 • ناحیه را روزانه با آب گرم و صابون ملایم بشویید. از هستفاده از مواد شوینده خشن در داخل واژن بپرهیزید، زیرا این مواد می تواند تعادل pH را تحت تاثیر قرار دهد، که می تواند منجر به عفونت شود.
 • لباس زیر پنبه ای انتخاب کنید و از پارچه هایی که گرما و رطوبت را می گیرند دوری کنید. لباسهای آسوده را انتخاب کنید که اجازه می دهد پوست نفس بکانجام گرفت.
 • تامپون ها یا پدهای بهداشتی را به طور منظم در طول قاعدگی عوض کنید. فنجان قاعدگی یک جایگزین معقول و بهداشتی برای تامپون ها هست.

گام چهارم: اجتناب از ترکاندن جوش های واژن

برای جلوگیری از پخش انجام گرفتن باکتری، بهتر هست که هرگز جوش روی واژن و هر نوع برجستگی در ناحیه تناسلی را نترکانید. از سوی دیگر، این ناحیه حساس می تواند به آسودهی تحریک شود و ترکاندن این جوش به احتمال زیاد باعث بدتر انجام گرفتن اوضاع می شود. این جوش ها همان طور که بزرگتر می شوند چرک افزایشی نیز در خود جمع کـــرده و دردناک تر می شوند. پس درد بعد از تعداد روز طبیعی هست.

گام پنجم: گرما درمانی

 • برای مقابله با خارش و درد، سعی کنید ناحیه را با کمپرس گرم کنید.
 • یک حوله کوچک را در آب گرم خیس کنید و قبل از قرار دادن بر روی پوست فشار دهید. این درمان را می توان تعدادین بار تکرار کـــرد.
 • متداوم قبل از پوشیدن لباس باید ناحیه را تکمیلا خشک کنید تا رانجام گرفت باکتری مهار شود .

گام ششم: دارو

با دکتر درباره داروهای معقول جوش های واژن صحبت کنید. اگر درماتیت تماسی ریشه مشکل باانجام گرفت، داروهای موضعی یا آنتی هیستامین ها توصیه می شود. عفونت ها را می توان با آنتی بیوتیک موضعی یا خوراکی درمان کـــرد.

تشخیص و درمان نخستیه برای آکنه اینورسا توصیه می شود. در حالیکه مولوسكوم كونتاژيوزوم اغلب بدون درمان درمان برطرف می شود، ممکن هست برای موارد مداوم دارو تجویز شود.

۷ راه فوق العاده موثر برای درمان جوش های واژن

نخستا، اگر علائم دیگری مانند ترشحات واژن، خارش و قرمزی در اطراف ناحیه آسیب دیده مشاهده کـــردید، به پزشک مراجعه کنید زیرا ممکن هست نشان دهنده تبخال یا STD باانجام گرفت.  اما معمولا جوش های واژن به دلیل مسدود انجام گرفتن منافذ و به دام افتادن چربی هست. درمان این جوش ها با داروهای خانگی یک راه حل عالی هست و می تواند درد و ناآسودهی که با آن مواجه هستید را برطرف کند. 

درمان خانگی جوش تناسلی خانومان

۱٫ هستفاده از اسانس اسطوخودوس:

روغن اسطوخودوس زیاد موثر هست زیرا دارای خواص ضد عفونی کننده ای هست که در بهبود جوش کمک می کند. مخلوط روغن اسطوخودوس و روغن بادام را بر روی ناحیه آسیب دیده قرار دهید. این مخلوط می تواند التهاب را کاهش داده و در نتیجه به تدریج درمان جوش را بهبود می بخانجام گرفت.

نحوه هستفاده:

دو قاشق چایخوری روغن اسطوخودوس و تعداد قطره روغن بادام را بردارید. نیکو مخلوط کنید. حالا از پنبه هستفاده کنید و آن را در مخلوط فرو کنید و آن را روی جوش قرار دهید. هنگام هستفاده از روغن فشار ندهید. متداوم به یاد داشته باشید که هر روغن اساسی باید قبل از مصرف رقیق شود. هستفاده از کنسانتره می تواند پوست را بسوزاند، از این رو پیشنهاد می شود مخلوط را با روغن بادام یا نارگیل رقیق کنید. این کار را یک هفته تکرار کنید و کاهش درد و تورم را مشاهده خواهید کـــرد.

۲٫ هستفاده از روغن درخت چای

اعمال روغن درخت چای به ناحیه آسیب دیده می تواند جوش را پس از دو هفته درمان کند. خواص آن ضد باکتری و ضد قارچی برای بهبود جوش واژن ضروری هست و همچنین از زخم ها جلوگیری می کند. یک ترکیب روغن درخت چای با روغن زیتون برای رقیق کـــردن پیشنهاد انجام گرفته هست.

نحوه هستفاده:

همانطور که روغن اسطوخودوس را هستفاده کـــردیم، یک پنبه را به ترکیب روغن درخت چای و روغن زیتون آغشته کنید. سپس بر روی جوش اعمال کنید. این روش باید به مدت دو هفته، سه بار در روز تکرار شود. 

 ۳٫ هستفاده از سرکه سیب 

سرکه سیب دارای مزایای زیادی برای سلامتی هست و برای درمان بیماری های مختلف مورد هستفاده قرار می گیرد. سرکه سیب در تخریب باکتری هایی که باعث جوش می شوند موثر هست.

نحوه هستفاده:    

محلول سرکه سیب، مخلوطی از ۲ فنجان سرکه سیب با یک فنجان آب می باانجام گرفت که برای تمیز کـــردن و پاکسازی ناحیه واژن موثر هست. باید محلول واژن را حداقل سه بار در روز هستفاده کنید. اسید هستیک به کشتن پایان باکتری هایی که رانجام گرفت این جوش های واژن را ترویج می کنند کمک می کند.

۴٫ هستفاده از نئیم

کل گیاه نئم دارای خواص دارویی هست. درست از ساقه به برگ های آن، بخش حیاتیی از هر درمان خانگی برای درمان عفونت باکتری و ویروسی هست. به همین ترتیب، نئم نیز برای درمان جوش در همه جا مورد هستفاده قرار می گیرد. 

نحوه هستفاده:

می توانید از روغن نئم برای درمان جوش واژن هستفاده کنید. یک پنبه را به روغن آغشته کنید و هر شب در ناحیه آسیب دیده اعمال کنید. می توانید کپسول های نئم را برای بهبودی جوش واژن مصرف کنید. از روغن برای یک یا دو هفته هستفاده کنید. همچنین می توانید تعداد انگشت شماری از برگ های نئین را جوش بیاورید و پس از خنک انجام گرفتن از حمام دارویی برای درمان جوش واژن هستفاده کنید. می توانید محل واژن را سه بار در روز با این محلول شستشو دهید.

۵٫ هستفاده از نمک اپسوم

نمک اپسوم هنگام مخلوط انجام گرفتن با آب، زیاد ضد باکتری و ضد قارچی هست. این ماده درمان اگزما، بثورات پوستی، آلرژی، جوش و آکنه موثر هست. 

نحوه هستفاده:

به عمق ۳ اینچ آب در یک وان، یک فنجان نمک اپسوم را اضافه کنید. هنگامی که به نیکوی مخلوط انجام گرفت، می توان ۲۰ دقیقه در آن ماند که به طور موثر به پاکسازی ناحیه واژن و بهبود جوش کمک می کند. 

۶٫ با هستفاده از باباآدم

باباآدم یک گیاه ضروری هست که می تواند برای درمان جوش واژن هستفاده شود. داشتن آنتی اکسیدان و داشتن خواص ضد میکروبی به درمان جوش واژن کمک می کند. این ویتامین A و C غنی هست که به اثربخشی آن افزوده هست. 

نحوه هستفاده:

ریشه گیاه باباآدم در درمان جوش ها موثر هست. ریشه ها در آب، خمیر را تشکیل می دهند که می توانند روی جوش واژن هستفاده شوند. این خمیر را می توان یک بار در روز به مدت یک یا دو هفته هستفاده کـــرد. علاوه بر این، می توانید کپسول باباآدم را برای درمان جوش واژن هستفاده کنید.

 ۷٫ هستفاده از گل متداوم بهار

گل متداوم بهار برای خواص رطوبت، ضد عفونی کننده و ضد التهابی آن برجسته هست. 

نحوه هستفاده:

می توان از این ماده در ناحیه آسیب دیده هستفاده کـــرد. مصرف گسترده برای دو هفته پیشنهاد انجام گرفته هست تا جوش واژن از درون بهبود یابد و همچنین بافت های آقاه نیز درمان می شوند. با این کار، ما ۷ راهکار آسان برای درمان خانگی جوش واژن ارائه کـــردیم. با این حال، اگر نشانه ای از بهبود وجود نداشت، باید با پزشک مشورت کـــرد.

چه زمانی برای جوش تناسلی به پزشک مراجعه کنم؟

در صورتی که علت جوشهای واژن ناشناخته باانجام گرفت، باقی بماند یا بدتر شود، باید به پزشک مراجعه کنید. جوش هایی که زیاد دردناک، بزرگ و یا پر از چرک هستند باید توسط دکتر تخلیه شوند. اغلب موارد جوش های واژینال خود به خود درمان می شوند. تغییرات شیوه خانومدگی و تغییرات در روش های بهداشت شخصی ممکن هست از شیوع بیماری های فردا جلوگیری کند.

پیشگیری از جوش های تناسلی

پیشگیری از جوش های واژن می تواند با اتخاذ برخی از روش های معمول اتفاق بیفتد. از جمله:

 •  اجتناب یا کاهش تماس با تحریک کننده
 •  درمان هر گونه شرایط پزشکی که منجر به جوش می شود
 •  پوشیدن لباس زیر پنبه ای 
 •  تمرین بهداشت شخصی 
 •  لمس نکـــردن جوش های موجود و فشار ندادن آن ها

تهیه و تنظیم: گروه سلامت تعاون پرتال

منبع: www.beautyepic.com و www.medicalnewstoday.com