پرتال تعاون

چگونه با سردردهای گردنی مقابله کنیم؟ • پرتال تعاون

امام حسین (ع) : بخشنده ترین مردم کسی است که در هنگام قدرت می بخشد.
شنبه ۵ خرداد ۱۳۹۷

چگونه با سردردهای گردنی مقابله کنیم؟

دسته بندی : خدمات رفاهی تاریخ : جمعه ۲۲ دی ۱۳۹۶

چگونه با سردردهای گردنی مقابله کنیم؟

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

برخی سردردها با عضلات گردن مرتبط هستند و با اختلالات گردنی تانجام گرفتید می شوند. هرنوع التهاب یا تورم یا مشکلات عفونی در این ناحیه باعث بروز سردرد می شود. از مدیر انجمن سردرد ایران در رابطه با این عارضه سوالاتی پرسیده ایم که درادامه خواهید خواند.


مدیر انجمن سردرد ایران گفت: یکی از سردردهای شایع، سردردهایی هست که به علت مشکلات گردن اتفاق می افتد. در قرن حاضر افراد زیادی این نوع سردرد را تجربه کـــرده اند.

دکتر منصوره تقاء متخصص مغز و اعصاب، بیان کـــرد: اختلالات گردنی می تواند شامل مسائل ساده ای مانند گرفتگی عضلات گردن، آرتروز گردن و بیرون زدگی و فشار دیسک های بین مهره ای گردن و یا به دلایل زیاد نادر مانند بیماری های التهابی و عفونی و تومور باانجام گرفت.

وی ادامه داد: افزایشین دلیل در سنین نوجوانی و جوانی گرفتگی عضلات به دلیل حالت نامعقول گردن هست. در دانش آموزان وضعیت بد نشستن و کج و یا خم بودن طولانی سر و گردن برای انجام تکالیف مدرسه از علل شایع هست. همچنین حمل کیف های سنگین که باعث کشش شانه و گردن می شود نیز می تواند باعث انقباض عضلانی مکرر نامتقارن در شانه و گردن و متعاقبا باعث سردرد شود.

چگونه با سردردهای گردنی مقابله کنیم؟

این متخصص اظهار داشت: علت زیاد شایع سردردها در سالهای اخیر هستفاده طولانی مدت و زیاد از موبایل، لپ تاپ، تب لت و کامپیوتر هست. حالت سر و گردن در هستفاده از این وسایل می تواند موجب سردرد با منشا «اسپاسم عضلات گردن» باانجام گرفت.

به نقل کرد تقاء، بالش نامعقول و یا حالت نادرست سر و گردن درهنگام خواب یکی دیگر از علل بروز سردرد محسوب می شود.

مدیر انجمن سردرد ایران خاطرنشان کـــرد: وضعیت عادتی سر به سمت جلو یا متمایل به یک سمت ممکن هست انقباض نامعقول عضلات گردن و سردرد را موجب شود. گاهی علت سردردهای گردنی مشکلات دیسک بین مهره ای در گردن هست که نیاز به اقدامات درمانی لازم دارد.

وی افزود: آرتروز ساختمان های هستخوانی گردن که معمولا از سن میانسالی شروع می شود از علل دیگر سردردهای گردنی هست. افزایش این افراد پس از خم انجام گرفتن گردن در انجام کارها این سردرد را احساس می کنند. همچنین در اکثر موارد پس از بیدار انجام گرفتن از خواب شب این نوع سردرد بروز می کند، در زیادی از موارد علاوه بر احساس درد در پشت سر، درد به قسمت بالای سر و پیشانی و از طرف دیگر به شانه ها نیز انتشار پیدا می کند. این نوع انتشار درد در سردرد گردنی به هر دلیل ممکن هست وجود داشته باانجام گرفت.

چگونه با سردردهای گردنی مقابله کنیم؟

تقاء متذکر انجام گرفت: خوابیدن روی شکم، خوابیدن روی بالشهای سفت و بلند، نیز از علل دیگر قرار گرفتن گردن در وضعیت نامعقول هست که می تواند سبب بروز سردردهای انجام گرفتید با منشا گردن باانجام گرفت و این در حالی هست که با ابداًح سبک خانومدگی و توجه به قرار گرفتن گردن در وضعیت معقول می‌توان از بروز این نوع سردردها پیشگیری کـــرد.

این متخصص مغز و اعصاب در پایان توصیه کـــرد: اقدامات توانبخشی، رژیم غذایی حاوی کلسیم، مصرف ویتامین D3 به میزان ضروری، نرمش معقول گردن و شانه، هستفاده از بالش معقول و یا طبی هستاندارد در بهبودی این نوع سردردها کمک کننده هستند. همچنین به این افراد توصیه می شود از حمل اشیاء سنگین و همچنین خم کـــردن سر به مدت طولانی خودداری کنند. همچنین مراجعه به متخصصین طب فیزیکی برای این گروه از بیماران مفید هست. زیادی از بیماران نیز با حرکات ابداًحی گردن بهبود می‌یابند.

جام جم