پرتال تعاون

هشدارات پایه ­ای در مورد سرطان پستان • پرتال تعاون

امام حسین (ع) : بخشنده ترین مردم کسی است که در هنگام قدرت می بخشد.
شنبه ۵ خرداد ۱۳۹۷

هشدارات پایه ­ای در مورد سرطان پستان

دسته بندی : خدمات رفاهی تاریخ : جمعه ۲۲ دی ۱۳۹۶

سرطان پستان چیست؟

قبل از بحث کـــردن راجع به سرطان پستان، آشنایی با آناتومی پستان زیاد حیاتی هست. پستان نرمال شامل غدد ساخانومده شیر هست که با قسمت سطحی  پوست در قسمت نوک پستان توسط مجرای باریکی ارتباط دارند. غدد و مجاری توسط بافت همبند که شامل چربی و بافت لیفی هست پوشیده می ­شوند. الباقی و قسمت اعظم بافت پستان شامل عروق خونی، اعصاب، عروق لنفی و گره ­های لنفی می­ شود. این آناتومی پستان در زیر پوست و بالای عضلات قفسه پستان قرار می­ گیرد.

مانند پایان انواع سرطان ­ها، بافت غیرنرمال و غیرطبیعی سبب ایجاد سرطان پستان می ­شود که در واقع سلول­ های خود فرد بیمار به­ طور غیرقابل کنترل تکثیر زیاد پیدا می­ کنند. این سلول­ها حتی ممکن هست به قسمت­ های دیگر بدن فرد بیمار که به­ طور طبیعی در فرد سالم در آن قسمت چنین سلول­هایی یافت نمی­ شود، مهاجرت کنند.

هنگامی که این اتفاق افتاد، به این گونه سرطان، سرطان متهستازی ( سرطان جابه­ جا انجام گرفته ـ تهاجمی) می ­گویند. که بافت های دیگر را نیز درگیر می­ کند.

ما این سرطان را حتی زمانی که در همان مراحل ابتدایی سلول­هایش به بافت­ه ای دیگر بدن هجوم برده و آنها را هم درگیر می کند، به­ عنوان سرطان پستان می ­شناسیم و درمان می کنیم. در این موارد این سرطان به ­عنوان سرطانی که متهستاز (هجوم و مهاجرت) داشته یا سرطانی هست که پیشرفته هست منسوب می شود. سرطان پستان معمولا با یک شکل و رانجام گرفت خاصی از یک تومور کوچک و محدود انجام گرفته مثل یک توده کوچک برامده یا مانند رسوب یا آهکی انجام گرفتن کلسیم در مجاری شروع می­ شود و سپس از طریق مجاری و کانال­ های داخل پستان به گره­ های لنفی یا از طریق جریان خون به ارگان­های دیگر منتشر می­ شود. این تومور ممکن هست اطراف خود پستان رانجام گرفت کند و بافت­ه ای اطراف خود را درگیر کند مثل پوست روی پستان یا قفسه سینه.

انواع مختلف سرطان پستان، رانجام گرفت و تکثیر در بافت­ه ای دیگر پیدا می ­کنند. بعضی ­ها سال­ها طول می­ کانجام گرفت تا به بافت دیگر انتشار و تکثیر پیدا کنند و در حالی که بعضی دیگر به سرعت منتشر می ­شوند و رانجام گرفت می­ کنند.

بعضی از این توده­ های کوچک و محدود به­ صورت گرد و برآمده خوش­خیم هستند (تهاجمی نیستند) اگر چه این­ها هم می­ توانند خطرناک شوند.تنها راه ایمنی و مطمئن برای تمایز دادن بین اینکه این توده خوش­خیم هست یا بدخیم، آزمایش بافت و بیوپسی ( نمونه­ گیری از بافت) توسط پزشک می­باانجام گرفت.

آقاها نیز ممکن هست سرطان پستان بگیرند. اما این مقدار برای آنها حدود ۱% از کل جمعیت موارد سرطان پستانی­ هست. در میان خانومان سرطان پستان زیاد شایع هست و دومین مورد شایع و عامل مرگ­ ومیر حاصل از سرطان بعد از سرطان ریه هست.

از هر ۸ خانوم که طول عمر ۸۵ ساله دارد ، ۱ مورد از آنها باید منتظر وقوع و ابتلا به یک نوع سرطان پستان در طول خانومدگی­ اش باانجام گرفت.

۳/۲ خانومان که سرطان پستان دارند بالای ۵۰ سال و بقیه بین ۳۹ تا ۴۹ سال هستند.

خوشبختانه سرطان پستان اگر در مراحل نخستیه تشخیص داده شود زیاد درمان­پذیر هست. تومورهای محدود (اخانومظر مکانی) نیز به­ طور موفقانه درمان می­شوند. به صورت حتم قبل از اینکه به نقاط دیگر منتشر شوند. ۹ مورد از ۱۰ مورد از خانومان که درگیر این سرطان هستند حداقل ده سال می­توانند خانومدگی کنند. اما بازگشت دیرهنگام این نوع سرطان نیز شایع هست .

زمانی که این سرطان شروع به انتشار می­ کند، درمان دشوار­تر می ­شود. اگر چه درمان می­ تواند در اکثر موارد بیماری را برای سال­ها کنترل کند. بهبودی و پیشرفت روند آزمایش­ها و بهبود انواع درمان­ ها نشان می­ دهد که حداقل۷ نفر از ۱۰ نفر خانم درگیر با سرطان پستان می توانند زیاد از ۵ سال بعد از تشخیص نخستیه خانومدگی کنند و نصف بقیه آنها می­ توانند زیاد­تر از ۱۰ سال خانومدگی کنند.


علل سرطان پستان چیست؟

اگر چه علت اصلی و خاص برای سرطان پستان مشخص نانجام گرفته هست ، ولی ما فاکتورهای اصلی خطر آن را می دانیم. اما اکثر خانم­ هایی که به عنوان افراد پر خطر شناخته می شوند،  به سرطان مبتلا نخواهند انجام گرفت. همچنین ۷۵% خانومانی که سرطان پستان گرفتند، جز افراد در معرض خطر برای این بیماری نبوده اند. حیاتیترین فاکتورها خطر افزایش سن و سابقه فامیلی هست. خطر به میزان کمی در خانومی که توده­ پستان خوش­خیم مشخص دارد افزایش می­ یابد و در خانومی که قبلا سرطان پستان یا سرطان انودمتر رحم یا تخمدان  یا سرطان کولون داشته به­ طور قابل توجهی افزایش می­ یابد.

خانومی که مادرش ، خواهرش یا دخترش سرطان پستان داشته هست، ۲-۳ برابر افزایش در خطر ابتلا به بیماری سرطان هست به خصوص اگر این نسبت فامیلی با درجات کاهش باانجام گرفت، اثراتش افزایش هست. این موضوع واقعا درست هست. در خانمی که یائسه انجام گرفته باانجام گرفت، این سرطان بروز می­ کند و اگر در خانمی در هر ۲ پستان این سرطان بروز کـــرد می­ توان به ارتباط فامیلی سرطان پی­ برد.

به تازگی محققان ۲ ژن که مسئول ژن فامیلی سرطان پستان هستند را شناسایی کـــردند به نام­های BRCA1  و BRCA2. تقریباً ۱ از ۲۰ خانم یکی از این ژن­ها رو حمل می­ کنند. داشتن ژن های BRCA1  و BRCA2 خانم­ها را مستعد سرطان پستان می­کند. به صورت حتم این ابداًً قابل اطمینان نیست که اگر ژن را داشته باشیم سرطان  قطعا بگیریم. احتمال گرفتن سرطان در خانومدگی آن شخص ۵۶% -۸۶% هست. این ژن­ها زمینه را برای ابتلا به سرطان تخمدان فراهم می ­کند و همچنین این ژن ها در ارتباط با ابتلا به سرطان پانکراس، سرطان پوست و سرطان پستان آقاان نیز می­ باانجام گرفت. (BRCA2 )

به دلیل این ریسک­ها و خطرات احتمالی، هستراتژی­ های پیشگیری و راهبردهای آزمایشی برای کسانی که ژن BRCA را دارند، افزایش مورد بررسی قرار می­ گیرد. ژن­های دیگری نیز که احتمال خطر ابتلا به سرطان پستان را افزایش می­ دهد را شناسایی کـــردند که شامل ژن PTEN، ژن ATM، ژن tp53 و ژن CHEK2 هست. اگر چه این ژن­ها ریسک و خطر کاهشی را برای سرطان پستان به نسبت ژن ­های BRCA حمل می­ کنند. به طور عمومی ، خانومان بالای ۵۰ سال از خانومان جوان­تر با احتمال افزایشی سرطان پستان می­ گیرند.

خانومان آفریقایی و سیاه پوست به نسبت خانومان سفیدپوست با احمال افزایشی سرطان پستان (قبل از یائسگی) می­گیرند. یک ارتباطی بین سرطان پستان و هورمون­ها به­ طور واضحی وجود دارد. محققان فکر می­ کنند بزرگترین و افزایشین هورمونی که خانومان متاثر از آن هستند، هورمون هستروژن هست که افزایشین تاثیر را روی ابتلا به سرطان پستان می ­گذارد. هورمون هستروژن به سلول­ها دستور تقسیم می­ دهد. افزایش سلول­ها تقسیم می ­شوند و به احتمال خیلی زیادی آنها به طرقی غیر نرمال می­ شوند و پتانسیل سرطانی انجام گرفتن را دارند.

خانم­ها در معرض بالا و پایین رفتن ۲ هورمون هستروژن و پروژسترون در طول خانومدگی­شان هستند. این حالت تحت تاثیر زمان و سن شروع قاعدگی در آن­ها و سن ختم قاعدگی یا یائسگی در آنها می­ باانجام گرفت. میانگین دوره قاعدگی آنها و نخستین زایمان آنها نیز روی آن تاثیر می­ گذارد.

خانومانی که در سن قبل از ۱۲ سالگی قاعدگی­شان شروع می­ شود یا نخستین زایمانشان بعد از ۳۰ سالگی باانجام گرفت یا یائسگی آنها بعد از ۵۵ سالگی باانجام گرفت یا به کودکانشان از طریق پستان شیر ندهند، احتمال ابتلا به سرطان پستان در آنها افزایش هست.

هشدارات شایعی راجع به تاثیر قرص ­های کنترل بارداری و ارتباط آن با خطر ابتلا به سرطان پستان خیلی مبهم هست.

بعضی از مطالعات نشان می­دهد که هورمون­های موجود در این قرص ­ها تاثیری روی افزایش خطر ابتلا به سرطان پستان را ندارد و حتی در مقابل سرطان پستان از شخص محافظت می­کند.

اگر چه برخی دیگر از مطالعات عوارض مصرف این قرص ­های ضدبارداری را تحت عنوان افزایش دهنده خطر ابتلا به سرطان پستان در  خانومانی که اخیرا مصرف کـــردند، صرف­ نظر از مدت مصرف داروها مطرح می­ کنند.

یکی دیگر از عوامل خطرزا برای ابتلا به سرطان پستان در معرض قرارگرفتن دوزها و پرتوهای زیاد تشعشعی بعد از مدت ۱۵ تا ۲۰ سال هست مثل در معرض پرتوهای هسته ­ای یا پرتوهای درمانی مثلا در هستفاده برای بیماری­ هاجکین لنفی (بزرگ انجام گرفتن فزاینده غدد لنفی) قرار گرفتن.

قرارگرفتن در برابر دستگاه ماموگرافی (تصویر برداری از پستان) در اغلب موارد تاثیر و خطری در ابتلا و گسترش سرطان پستان ندارد.

ارتباط بین رژیم غذایی و سرطان پستان نیز مورد بحث و بررسی قرارگرفته هست. چاقی مفرط یک عامل ریسک و خطر قابل توجه و حیاتی، اغلب در خانومان بعد از یائسگی دیده می­شود، به دلیل این­که چاقی مفرط متابولیسم هستروژن­های خانم را فعال می­کنند. خوردن الکل به­ طور منظم بخصوص اگر از یک لیوان در روز افزایش شود هم خطر ابتلا به سرطان پستان را افزایش می­دهد.

خیلی از تحقیق­ها نشان می­دهد که خانم­هایی که رژیم غذایی پر چربی ( که از چربی گوشت قرمز تا چربی لبنیات را شامل می­شود) را مصرف می­ کنند، درخطر ابتلا به سرطان و بیماری هستند.

محققان گمان می­کنند که اگر خانمی ۲۰ تا ۳۰% از کالری رژیم روزانه خود را کم کند این رژیم او به آن در پیشگیری از خطر ابتلا به سرطان جلوگیری می­کند.


ترجمه انجام گرفته از وبسایت: webmd.com