پرتال تعاون

میانگین عمر خانومان و آقاان ایرانی • پرتال تعاون

امام حسین (ع) : بخشنده ترین مردم کسی است که در هنگام قدرت می بخشد.
یکشنبه ۲۷ اسفند ۱۳۹۶

میانگین عمر خانومان و آقاان ایرانی

دسته بندی : خدمات رفاهی تاریخ : دوشنبه ۲۳ بهمن ۱۳۹۶

میانگین سن افراد در کشورهای مختلف به عواملی همچون میزان شادی و میزان رفاه عمومی در آن کشور بستگی دارد و خانومدگی سالم همراه با ورزش کـــردن می تواند میانگین سنی افراد را افزایش دهد.

خانومان و آقاان ایرانی تعداد سال عمر می‌کنند؟

نقل کردگوی وزارت بهداشت وضعیت دو شاخص حیاتی امید به خانومدگی و مرگ زودرس را قبل و بعد از انقلاب شرح داد.

دکتر ایرج حریرچی در گفت‌وگو با ایسنا، با اشاره به برخی شاخص‌های مربوط به سلامت و ارتقای آنها بعد از انقلاب اسلامی، گفت: حیاتی‌ترین دنبال نظام سلامت افزایش امید به خانومدگی و امید به خانومدگی سالم هست. امید به خانومدگی در بدو تولد یعنی میانگین سال‌هایی که انتظار می‌رود یک نوزاد خانومده بماند، در سال‌های قبل از انقلاب ۵۴ سال بوده و حتی در دهه ۴۰ شمسی بین ۴۵ تا ۵۰ سال هم رسیده هست، اما با افتخار اعلام می‌کنم که هم اکنون امید به خانومدگی خانومان ایرانی ۷۸.۴ سال و آقاان ایرانی ۷۳.۸ سال هست.

وی افزود: افزایش ۲۵ سال امید به خانومدگی در طی چهار دهه پیشرفت زیاد چشمگیر و شاخص خیره کننده‌ای هست که ناشی از بهبود زیرساخت‌های اقتصادی و اجتماعی و نیز اقدامات حوزه سلامت در تعداد دهه گذشته بوده هست.

حریرچی ادامه داد: از طرفی شاخص امید به خانومدگی سالم ایرانیان یعنی امید به خانومدگی با سلامت نیکو، حدود ۶۵ سال هست و این موضوع به این معنی هست که ما انسان سالم و با سلامت نیکو که محور توسعه و پیشرفت کشور هست، در بازه زمانی طولانی‌تری به صورت مولد و کارآ در دسترس داریم. به صورت حتم این سن امید به خانومدگی سالم در تصمیمات کشوری بر سن باخانومشستگی و فراغت از کار هم تاثیر قابل ملاحظه‌ای دارد.

نقل کردگوی وزارت بهداشت با بیان اینکه رتبه ایران در شاخص امید به خانومدگی در طی سال‌ها و دهه‌های گذشته بین ۱۰۰ تا ۱۱۰ در مقایسه با دیگر کشورهای جهان بوده هست، گفت: این درحالیست که اکنون به رتبه ۶۳ صعود کـــرده هست.

حریرچی با بیان اینکه یک دنبال زیاد حیاتی دیگر حوزه سلامت کاهش مرگ و میر زودرس هست، افزود: تا همین اواخر مرگ قبل از ۵۰ سالگی، مرگ زودرس تعریف می‌انجام گرفت. تا دهه هفتاد شمسی و قبل از آن زیاد از ۸۰ درصد موارد مرگ ایرانیان در زیر ۷۰ سالگی رخ می‌داد و حدود ۱۰ درصد و حداکثر ۲۰ درصد ایرانیان تا بالای ۷۰ سال عمر می‌کـــردند. حال با پیشرفت‌های اقتصادی، اجتماعی و بهداشتی درمانی اخیر در کشور، اکنون نزدیک به ۵۰ درصد ایرانیان؛ به عبارتی ۵۱ درصد خانومان و ۴۳ درصد آقاان ایرانی زیاد از ۷۰ سال عمر می‌کنند.

وی ادامه داد: به صورت حتم این شاخص از طرف دیگر هم قابل بررسی هست، در سال ۱۳۹۵ از ۳۶۰ هزار مرگ‌ومیر اتفاق افتاده در کشور، ۲۱۹ هزار مورد در آقاان و ۱۴۱ هزار مورد در خانومان ایرانی رخ داده هست که ۱۹۳ هزار یا ۵۳ درصد کل مرگ‌ها قبل از ۷۰ سالگی رخ داده هست و ۱۲۴ هزار مرگ مربوط به آقاان و ۶۹ هزار مرگ مربوط به خانومان در سن زیر ۷۰ سالگی بوده هست و این بدین معنی هست که همه باید تلاش کنیم تا موارد مرگ و میر زودرس قبل از ۷۰ سالگی را کاهش دهیم.

منبع/ایسنا