پرتال تعاون

مصرف الکل باعث آسیب به DNA می شود؟ • پرتال تعاون

امام حسین (ع) : بخشنده ترین مردم کسی است که در هنگام قدرت می بخشد.
شنبه ۵ خرداد ۱۳۹۷

مصرف الکل باعث آسیب به DNA می شود؟

دسته بندی : خدمات رفاهی تاریخ : سه شنبه ۲۴ بهمن ۱۳۹۶

مصرف الکل باعث آسیب به DNA می شود؟

نوشیدنی های الکلی برای سلامتی ما عوارض جانبی فراوانی دربردارند. تحقیقات گسترده در این زمینه آسیب به دی ان ای بدن ناشی از مصرف الکل را ثابت کـــرده هست. در ادامه به تازه ترین یافته های پزشکی در مورد این نوشیدنی خطرناک را خواهید خواند.

تعدادین سال هست که رویداد داریم نوشیدن الکل موجب ابتلای مصرف کنندگان به انواع امراض سرطانی می شود ولی اینکه چگونه این اتفاق پدید می آید تابحال معین نبود.  اما پژوهشگران دانشگاه کمبریج برای نخستین بار به صورت دقیق تشخیص داده اند که الکل  چگونه به صورت دائمی به دی ان ای در سلول های بنیادی آسیب وارد میکند و بعد موجب بالارفتن ریسک ابتلا به سرطان می گردد.

زمانی که شخصی الکل می نوانجام گرفت، کبد وی باید الکل را تجزیه کند و به همین دلیل این اتفاق هستالدئید آزاد میگردد که منبع اصلی بروز سرطان زمان مصرف نوشیدنی های الکلی هست. هستالدئید نوعی ترکیب سمی هست و در  آخرین بررسی نقش آن در آسیب رساندن به DNA مشخص انجام گرفته هست.

در این پژوهش، محققین اتانول ( الکلی که در نوشیدنی ها وجود دارد) را به بدن موش ها وارد کـــردند و بعد تاثیرات آن را از راه توالی یابی DNA و بررسی کروموزوم ها بررسی کـــردند. این تیم دریافتند که هستالدئید به صورت واضح و دائما به DNA درون سلول های بنیادی خون صدمه وارد می کند.

مصرف الکل باعث آسیب به DNA می شود؟

مصرف الکل

این اکتشاف تازه به نیکوی نشان می دهد که ماده تولیدی به وسیله کبد چگونه می تواند در ایجاد بعضی سرطان ها تاثیر بسزایی دارد . کِتان پاتِل، محقق این مقاله گفت: «بعضی سرطان ها به خاطر آسیب های DNA در سلول های بنیادی پدید می آیند. در صورتی که بعضی آسیب ها تصادفی ایجاد می شوند، تحقیق ما نشان داده که مصرف الکل می تواند خطر آسیب دیدن DNA را بالا ببرد.»

ولی هستالدئید درون بدن بعد از نوشیدن الکل به چه صورت از بدن خارج می شود تا آسیب زیادتری به بدن نرساند؟ ثابت انجام گرفته که گروهی از آنزیم ها موسوم به هستالدئید دهیدروژنازها آن را به قطعات ریزتری تقسیم می کنند. اکثر انسان ها در پایانی نقاط جهان با نوعی نقص مواجه هستند که باعث عدم تولید این آنزیم میگردد. به همین خاطر بعد از نوشیدن الکل، بدنشان قادر به دفع سریع هستالدئید نخواهد بود و آسیب زیادی به بدنشان وارد می شود. این موضوع پاسخی هست برای مشکلات طولانی مدت بعد از مصرف الکل.

مصرف الکل باعث آسیب به DNA می شود؟

بهرحال، هرتعداد هستالدئید از بدن به سرعت دفع می شود اما پاتل نقل کرد این پروسه و همچنین سیستم تعمیری DNA بدن انسان از واکنش عالی و تکمیلی برخوردار نبوده و در حالت نرمال و در صورت عدم وجود نقص آنزیمی هم الکل می تواند آسیب به بدن وارد کند.

بهتر هست بدانید که مصرف الکل در طول سال یکی از علل حیاتی سانحه های جاده ای هم به شمار می رودو ایجاد سرعت بالا در ایجاد تصادفات دارد.

تاثیرات منفی الکل‌ بر بدن

اثرات کوتاه‌مدت‌ نوشیدن الکل بر سلامت‌

– آسیب به سیستم عصبی

– نقصان در تعقل و هماهنگی حرکتی

– کاهش زمان واکنش ‌دادن و نقل کرد گفتن با لکنت

– غلظت الکل خون بالاباعث بروز کما و مرگ خواهد انجام گرفت.

– آسیب به حواس پنجگانه

– اختلال در بینایی و شنوایی

– کاهش حواس چشایی و بویایی

– آسیب به پوست

– قرمز انجام گرفتن چهره، تعریق زیاد و از بین رفتن گرما

– پارگی مویرگ‌‌ها

– آسیب به معده

– التهاب و خونریزی

واکنش جنسی

 در جناب آقاان

– اختلال در نعوظ

 در خانم ها

– کم انجام گرفتن ترشح روان‌کننده مهبلی

– سیستم ایمنی

– کم انجام گرفتن مقاومت در برابر بیماری‌ها‌

آثار طولانی مدت‌ بر سلامت‌

– مغز

– آسیب و از بین رفتن سلول‌های مغزی

– مشکلات حافظه

– افزایش ریسک ابتلا به سکته

– قلب

– آسیب به ماهیچه قلب

– نوسانات فشار خون

– تپش نامنظم قلب

– مشکلات گوارشی

– تورم مزمن معده

– افزایش ریسک ابتلا به سرطان‌های لب، دهان، نای، مری، معده و پانکراس و رکتوم

– سوء تغذیه

– اضافه وخانوم

– مشکلات کبدی

– کبد چرب

– سیروز

– افزایش ریسک ابتلا به سرطان کبد

– سیستم تناسلی

در خانومان

– اختلال در سیکل قاعدگی و خطر تولد نوزاد با نقص مادرزادی و افزایش سرطان سینه

 در آقاان

– ناتوانی و مشکلات بیضوی

عوارض الکل

مصرف الکل باعث آسیب به DNA می شود؟

مصرف مشروبات الکلی‌ تاثیر حیاتیی در اکثر آسیب‌هایی که افراد مختلف تجربه می‌کنند ایجاد می‌کند.سیزده  درصد از علل انتقال دانشجویان به اوژانس، مرتبط با نوشیدنی های الکلی‌ هست. از همه این موارد، سی و چهار درصد به خاطر مستی زیاد هست. تازه ترین تحقیق ثابت کـــرده هست که تعداد بیماران آسیب‌دیده با غلظت خون بالای ۰٫۰۸ درصد که در قسمت اورژانس درمان می‌شوند، ۲/۳ برابر نسبت به بیماران آسیب‌دید‌ه‌‌ای می باانجام گرفت که به خاطر آسیب‌های عمدی و غیرعمدی به اورژانس ارجاع داده انجام گرفته‌اند. همه افراد پذیرفته‌انجام گرفته در اورژانس جناب آقاان بیست و یک سال به بالا می باشند و  در نتیجه مشاجره یا تصادفی که نوشیدن الکل در آن تاثیرگذار بوده به آنجا ارجاع داده انجام گرفته‌اند.