پرتال تعاون

غذاهایی که انرژی تان را تخلیه می کنند(قسمت نخست) • پرتال تعاون

امام حسین (ع) : بخشنده ترین مردم کسی است که در هنگام قدرت می بخشد.
یکشنبه ۲۷ اسفند ۱۳۹۶

غذاهایی که انرژی تان را تخلیه می کنند(قسمت نخست)

دسته بندی : خدمات رفاهی تاریخ : سه شنبه ۲۴ بهمن ۱۳۹۶

این طبیعی هست که در طول روز سطح انرژی تان افزایش و یا کاهش یابد. عوامل مختلفی می توانند این جریان طبیعی را تحت تاثیر قرار دهند که شامل خواب و سطوح هسترس، فعالیت های بدنی و غذایی هست که می خورید.

بطور کلی برخورداری از یک وعده ی غذایی یا میان وعده که سوخت بدن راتامین می کند، به شما کمک می کند تا انرژی افزایشی احساس کنید. با این وجود، برخی ازغذاها ممکن هست انرژی تان را بگیرند. این مقاله ۷ غذایی را که پتانسیل تخلیه انرژی دارند برای شما لیست کـــرده هست.

۱٫ نان سفید، ماکارونی، برنج

دانه ها سرشار از کربوهیدرات هستند که منبع نیکوی برای تامین انرژی بدن می باشند. با این وجود دانه های فرآوری انجام گرفته، مانند آنهایی که در نان سفید، ماکارونی و برنج سفید یافت می شوند، نسبت به سطح انرژی که به بدن می رسانند ضرر افزایشی دارند. این امر تا حدی به دلیل حاوی فیبر بودن لایه ی بیرونی دانه هست که به عنوان سبوس شناخته انجام گرفته اند و حاوی فیبر هست، طی فرایندی از آن جدا می شود. به این دلیل دانه هایی که حاوی فیبر کاهشی هستند، نسبت به دانه های تکمیل، سریع تر هضم و جذب می شوند. به این دلیل غذا یا میان وعده دانه های فرآوری انجام گرفته دارند و بطور کلی سبب افزایش سریع قند خون و سطح انسولین می شوند که بدنبال آن کاهش سطح انرژی رخ می دهد.

در مقابل، دانه های تکمیل به تنظیم سطح قند خون و ثابت ماندن انرژی در طول روز کمک می کنند. دانه های فراوری انجام گرفته، فاقد دیگر بخش های دانه ای مانند ریشه هستند. ریشه حاوی زیادی از مواد مغذی حائز اهمیت بوده که می تواند در حفظ سطح انرژی نقش داشته باانجام گرفت. برای مثال ریشه خصوصا غنی از ویتامین های گروه ب هست که بدن شما می تواند از آن جهت تولید انرژی بهره ببرد. بنابراین، پرهیز از مصرف دانه های فراوری انجام گرفته یا جایگزین کـــردن آن با دانه های تکمیل، می تواند مواد مغذی افزایشی برای بدن شما فراهم کند و از کاهش و یا افزایش انرژی تان جلوگیری نماید.
خلاصه دانه های فراوری انجام گرفته در مواد غذایی مانند نان سفید، ماکارونی و برنج سفید یافت می شوند؛ آنها حاوی مواد مغذی کاهشی هستند و احتمالا سطح قند خون را افزایش می دهند که هر دو این عوامل می توانند سطوح انرژی تان راتخلیه نمایند.


۲٫ غلات صبحانه، مهست و دیگر مواد غذایی حاوی شکر افزوده انجام گرفته

زیادی از مواد غذایی موجود در بازار مملو از شکر افزوده انجام گرفته اند و زمانی که مدام مورد هستفاده قرار بگیرند، می توانند سبب بروز عارضه در سطح انرژی تان شوند. برای مثال زیادی از افراد غلات صبحانه را بطور منظم جهت دریافت انرژی مصرف می کنند. با این حال زیادی از انواع آن در تحقق بخشیدن به انرژی مورد انتظار برای شروع روز ناتوان هستند. به این دلیل هست که اکثر غلات صبحانه حاوی فیبر زیاد کم و مقدار قابل توجهی از قند اضافه انجام گرفته هست. در واقع ۵۰ درصد از کل کربوهیدرات موجود در زیادی از غلات صبحانه ی محبوب را تشکیل می دهد. این ترکیب از قند بالا و فیبر کم می تواند سطح قند خون و انسولین را افزایش دهد و همچنین منجر به افزایش انرژی بدنبال افت آن شود.

علاوه براین، برخی تحقیقات نشان می دهند که خوردن غذاهایی با قند بالای افزوده انجام گرفته، احتمال تمایل به غذاهای شیرین را افزایش می دهد و یک چرخه ی تخلیه انرژی بالقوه ایجاد می کند. جهت اجتناب از اثر حذف انرژی غلات سرشار از شکر، انتخاب انواع بدون شکر اضافه انجام گرفته حداقل حاوی ۴-۵ گرم فیبر در هر وعده هست. دیگر مواد غذایی محبوب برای صبحانه که حاوی مقادیر بالای شکر اضافه انجام گرفته هستند، شامل: مهست طعم دهنده، آبمیوه، کلوچه و حتی دیگر انواع نان می باشند. اگر به دنبال بالا نگه داشتن سطح انرژی خود هستید، احتمالا از پرهیز یا پیدا کـــردن جایگزین های شیرین بهتر بهره مند خواهید انجام گرفت.

خلاصه مواد غذایی حاوی شکر زیاد، می توانند به جای افزایش انرژی شما سبب کاهش آن شوند. آن ها همچنین می توانند تمایل به غذاهای شیرین که سبب ایجاد چرخه ی زاینده ی انرژی می شود را افزایش دهند.

برگردان عرب زاده