پرتال تعاون

عادت ماهیانه با پوست و مو چه می کند‌؟ • پرتال تعاون

امام حسین (ع) : بخشنده ترین مردم کسی است که در هنگام قدرت می بخشد.
یکشنبه ۲۷ اسفند ۱۳۹۶

عادت ماهیانه با پوست و مو چه می کند‌؟

دسته بندی : خدمات رفاهی تاریخ : سه شنبه ۲۳ آبان ۱۳۹۶

 دکتر محمد علی نیلفروش زاده

متخصص پوست و مو

هورمون‌ها نقش خاص و کلیدی در زیبایی و سلامت پوست ایفا می‌کنند. یکی از دوره‌هایی که در آن هورمون‌ها دچار به هم ریختگی می‌شود و پوست هم به تبع آن دچار مشکلاتی می‌شود، دوران عادت ماهانه هست. معمولا خانم‌ها درباره تغییرات پوست‌شان در این دوره سوالات و دغدغه‌هایی دارند که در ادامه به آنها می‌پردازیم. چرخه عادت ماهانه در خانم‌ها به طور معمول ۲۸ روزه هست و به ۳ دوره تقسیم می شود :

۱- بین روز ۱ تا ۱۳ که دوره فولیکولی هست.

۲-روز ۱۴ که روز تخمک‌گذاری هست.

۳-روز ۱۴ تا ۲۸ که دوره لوتئال هست.

در دوره فولیکولی تخمک در تخمدان رانجام گرفت می‌‌کند و بعد از تخمک‌گذاری به شکل یک غده زردرنگ هست. اگر در روز ۱۴ این تخمک بارور نشود، بعد از ۱۲ روز می‌میرد، میزان هورمون‌ها به انجام گرفتت افت می‌‌کند و خونریزی و ریزش بافت دیواره‌های رحم آغاز می‌شود. در خانم‌هایی که بدنشان نسبت به تغییرات هورمونی حساس هست، حتی پیش از شروع خونریزی‌ها آثار این تغییرات را می‌توان روی پوست و برخی نقاط دیگر بدن مشاهده کـــرد که اصطلاحا به آن «نشانگان پیش از قاعدگی» می‌گوییم. در دوران عادت ماهانه این تغییرات واضح‌تر و انجام گرفتیدتر می‌شوند که در ادامه به برخی از مسائل مربوط به پوست اشاره می‌کنیم و راه‌حل‌هایی ارائه می‌دهیم.

 

افزایش چربی پوست و آکنه

۱۵روز قبل از شروع خونریزی تخمک گذاری انجام می‌شود و خانم آماده بارور انجام گرفتن هست. در این زمان میزان پروژسترون بالا می‌رود و به تبع آن میزان ترشح سبوم افزایش می‌یابد و تکثیر باکتری‌ها به‌دلیل مساعد انجام گرفتن زمینه پوست افزایش می‌شود. به این ترتیب احتمال بروز آکنه بالاتر می‌رود. چه خانم هایی که قبلا زمینه بروز آکنه داشته‌اند‌، چه کسانی که ابداً جوش نمی‌زدند، در این دوره برای پیشگیری از بروز یا تانجام گرفتید جوش‌ها بهتر هست از محصولات بدون چربی هستفاده کنند. مرطوب کننده‌های بر پایه آب هستفاده کنند و صورت را با آرایش پاک‌کن‌های حاوی آب معدنی بشویند.

لایه‌برداری هم در این دوره بهتر هست انجام نشود زیرا به دنبال این کار ترشح سبوم بالا می‌رود. دقیقا قبل از شروع خونریزی هستروژن کاهش محسوسی پیدا می‌‌کند و در عوض میزان هورمون‌های آقاانه یعنی تستوسترون و پروژسترون بالا میرود. در نیمه نخست عادت ماهانه، جوش‌هایی، به‌ویژه در ناحیه چانه و دور دهان ظاهر می‌شود. با مشاهده جوش‌ها بهتر هست از محصولات ضدجوش با پایه اسیدسالیسیلیک هستفاده کنید و صورت را با محلول‌های شستشودهنده حاوی آن بشویید یا از کرم آن هستفاده کنید. مرطوب سازی پوست خود را هم از یاد نبرید.

تغییر رنگ پوست ، به ویژه پوست دور چشم

همانطور که خانم‌ها در دوران عادت ماهانه احساس بیحالی و خستگی می‌کنند، پوست هم دچار نوعی خستگی انجام گرفته و کدر و رنگ پریده می‌شود. برای درمان می توانید از آرایش ملایم کمک بگیرید اما بهترین کار این هست که نگاهی به نوع تغذیه خود در این دوره بیندازید و آن را ابداًح کنید تا پوست‌تان شاداب‌تر شود. برخی آنتی‌اکسیدان‌ها که در چای سبز، انگور، سیر، گردو و بادام، دانه قهوه یا لیمو موجود هست بدن را از داخل پاکسازی می‌‌کند و پوست را جلا می‌دهد. اگر نسبت به قبل زیر چشمانتان کمی گود می‌شود و تیره‌تر به نظر می‌رسد، از کرم‌های ضدتیرگی دور چشم کمک بگیرید.

تیره‌تر انجام گرفتن لکه‌ای پوستی

اگر خانمی لک نداشته باانجام گرفت، عادت ماهانه سبب بروز لک نمی‌شود اما در مورد خانم‌هایی که لک پوستی یا ملاسما دارند، با آغاز عادت ماهانه شاهد پررنگتر انجام گرفتن لک‌ها هستیم. بعد از اپایان این دوره هم رنگ لک مثل قبل از عادت ماهانه می‌شود و نیازی به درمان جدا نیست. برای پوشاندن لک‌ها در این دوره می‌توانید از کرم‌پودر یا کانسیلر ابداًح‌ کننده رنگ صورت هستفاده کنید.

مراقب پوست‌تان در این دوره باشید

توجه به این نکته ضروری هست که نوع مراقبت و محصولاتی که پیش از عادت ماهانه و در حالت عادی مصرف می‌کـــردید، گاهی معقول مصرف در دوران عادت ماهانه نیست. مثلا اگر در حالت عادی پوست خشک یا طبیعی دارید و از محصولات حاوی روغن هستفاده می‌کنید تا پوست‌تان نرم شود و در دوران عادت ماهانه پوست‌تان چرب می‌شود، بهتر هست آن را ۲ بار در روز با محصولی ملایم بشویید و آبرسانی کنید.

بهترین گزینه هستفاده از تونیک‌ها و محصولات بدون چربی و حاوی ترکیبات ضدآکنه هست تا دچار جوش‌های پوستی نشوید. نکته حیاتی دیگر حساس انجام گرفتن پوست نسبت به عوامل خارجی در دوره عادت ماهانه هست. معمولا در این زمان پوست در مواجهه با آفتاب سرخ‌تر می‌شود و لازم هست برای پیشگیری از آفتاب سوختگی از آن مراقبت افزایشی کنید. اگر پوست چربی دارید، از کرم‌های ضدآفتاب بدون چربی هستفاده کنید. می‌توانید ضدآفتاب مایع با SPF 30 تهیه کنید یا کرم‌پودر با SPF 30  بخانومید. بعد از اپایان عادت ماهانه می‌توانید از محصولاتی که به‌طور منظم هستفاده می‌کـــردید، برحسب نوع پوست خود مصرف کنید.

آیا رنگ کـــردن مو در دوران عادت ماهانه مشکل‌ساز هست؟

این باور اشتباه وجود دارد که در دوران عادت ماهانه یا بارداری و حتی شیردهی امکان رنگ کـــردن مو وجود ندارد. موها رنگ نمی‌گیرند یا ممکن هست رنگ روشن به سبزی گرایش پیدا کند. این باور تکمیلا اشتباه هست و رنگ کـــردن هیچ ارتباطی با عادت ماهانه ندارد. رنگ کـــردن مو فقط در ۳ ماهه نخست بارداری توصیه نمی‌شود، آن هم بدلیل تاثیراتی که ممکن هست مواد شیمیایی بر جنین بگذارند.

 

آیا عادت ماهانه بر ریزش مو هم تاثیر دارد‌؟

نه، مدت عادت ماهانه به قدری کوتاه هست که نمی‌تواند تاثیر قابل ملاحظه‌ای روی ریزش موها داشته باانجام گرفت. فقط در دوران بارداری و بعد از آن شاهد تغییرات قابل توجه در ریزش مو هستیم. در دوران بارداری میزان ریزش مو به انجام گرفتت کم می‌شود و از ۱۰ درصد ریزش موی طبیعی به ۵ درصد می‌رسد. در عوض ۴ ماه بعد از اپایان بارداری میزان ریزش مو حدود ۳۳ درصد می‌شود و شاهد ریزش انجام گرفتید موها هستیم که این مساله نیز طبیعی هست و بعد از تعداد هفته بهبود می یابد.