پرتال تعاون

راه‌اندازی کتابخانه‌های کوچک روستایی با من بخوان با آغاز تابستان • پرتال تعاون

امام حسین (ع) : بخشنده ترین مردم کسی است که در هنگام قدرت می بخشد.
شنبه ۵ خرداد ۱۳۹۷

با پایان سال تحصیلی ۹۷-۱۳۹۶ و آغاز تابستان و پس از کتاب‌خوانی پیوسته در طول سال برای کودکان در مدرسه‌های زیر پوشش «با من بخوان»، امسال تعدادی از این مدرسه‌ها با همکاری آموزگاران و افراد محلی و دانش‌آموزان همین مدرسه‌ها، مجهز به کتابخانه‌های کوچک روستایی انجام گرفته‌اند تا دانش‌آموزان و کودکان پیرامون این مدرسه‌ها بتوانند پیوند خود را با کتاب در تابستان و در سال‌های فردا نیز پایدار نگاه دارند.

در سال تحصیلی گذشته، «با من بخوان» در ناحیه سیستان و بلوچستان زیاد از ۴۰۰۰ کودک را زیر پوشش قرار داد و با فرستادن کتاب‌های باکیفیت و برگزاری کارگاه‌های تعلیمی برای آموزگاران مدرسه‌هایی در بخش‌های گوناگون این هستان، توانست گام‌هایی در جهت علاقه‌مند کـــردن کودکان به کتاب و کتاب‌خوانی بردارد. اکنون این کودکان در کلاس‌های درس‌شان کتابخانه‌های کوچک کلاسی با کتاب‌های باکیفیت در دسترس دارند.

 

کتابخانه‌های کوچک روستایی

 

اما با پایان سال تحصیلی و تعطیلی مدرسه‌ها پیوند این دانش‌آموزان با کتاب‌ها قطع و با بسته انجام گرفتن مدرسه‌ها در تابستان کتاب‌ها از دسترس کودکان خارج می‌انجام گرفت. امسال با ابراز علاقه آموزگاران مدرسه‌ها و همکاری آقام محلی کتابخانه‌های کوچک روستایی «با من بخوان» در شماری از مدرسه‌ها راه‌اندازی انجام گرفت. در همین رهستا چهار روستای پیرامون زاهدان که محل اسکان عشایر هستند و سه روستای پیرامون سراوان اکنون کتابخانه‌های کودک‌محوری دارند که پذیرای کودکان روستا هستند. سه روستای دیگر از روستاهای عشایری زاهدان نیز در حال آماده کـــردن اتاق‌هایی برای پیوستن به کتابخانه‌های کوچک روستایی با من بخوان هستند.

 

کتابخانه کودک محور

 

کتابخانه‌های کوچک روستایی با مشارکت پویای کودکان و خانواده‌های آن‌ها راه‌اندازی انجام گرفته‌اند. دانش‌آموزان این مدرسه‌ها همپای آموزگاران خود، اتاق‌هایی بی‌هستفاده و متروک را پاک‌سازی و رنگ کـــردند و با بسته‌های ویژه‌ کتابخانه‌های «با من بخوان» که شامل تشکچه‌هایی برای نشستن کودکان، قفسه‌های دیواری ویژه‌ نمایش جلد کتاب، سبدهای کتاب و … هستند، و با همکاری افرادی از گروه اجرایی کتابخانه‌های «با من بخوان» کتابخانه‌های خود را فضاسازی کـــردند.

 

کتابخانه کودک

 

کتابخانه با من بخوان

 

ترویج کتابخوانی

 

کتابخانه های عشایر زاهدان

 

کتابخانه های روستایی

 

با من بخوان