پرتال تعاون

دانستنی های کراتینه کـــردن مو • پرتال تعاون

امام حسین (ع) : بخشنده ترین مردم کسی است که در هنگام قدرت می بخشد.
شنبه ۵ خرداد ۱۳۹۷

دانستنی های کراتینه کـــردن مو

دسته بندی : خدمات رفاهی تاریخ : جمعه ۲۲ دی ۱۳۹۶

تحریریه تعاون پرتال- گروه سلامت

 

کراتینه کـــردن مو یکی از روش‌های رایج صاف کـــردن مو و بر طرف کـــردن وزوز موههست و اصطلاحا به آن “صاف کننده، معجزه گر” لقب داده می‌شود.

در واقع این روش را به عنوان نوعی متد طبیعی برای صاف کـــردن مو بکار می‌‌برند، در حالیکه مواد شیمیایی مضری برای انجام آن به کار می‌رود.

این موضوع پس از شکایات تعدادی از مراجعه کنندگان جهت کراتینه کـــردن مو و گزارش عوارض جانبی ناشی از آن افزایش مورد بررسی قرار گرفت.

کراتین در واقع پروتئین اصلی موجود در مو، دندان و ناخن‌ههست و باعث صاف انجام گرفتن و درخشندگی موها می‌گردد.

در افرادی‌که موهای فر یا وز دارند، این پروتئین به میزان کافی جهت نرم کـــردن ساختمان مو وجود ندارد. کراتینه کـــردن مو عمدتا با جایگزین کـــردن محتوای کراتین مو عمل می‌‌کند.

کراتین لازم جهت این امر از منابع حیوانی یا سایر منابع طبیعی تامین می‌‌شود. در طی این عمل، محصول کراتین بر روی مو مالیده می‌‌شود و سپس توسط یک سشوار داغ جذب مو می‌‌شود.

جهت انجام این روش صاف کـــردن مو، پوشاندن کوتیکول مو با کراتین و کاربرد نرم کننده داخل مو لازم هست.

این محصول سپس از روی مو شسته می‌‌شود و اما عوارضی که این روش برای موها دارد چیست؟

عوارض جانبی کراتینه کـــردن مو با نخستین شستشوی مو که معمولا ۷۲ ساعت پس از انجام درمان هست، دیده می‌‌شود.

حیاتیترین عوارض آن عبارتند از:

کراتینه کـــردن مو و خطر سرطان

فرمالدئید، یک ماده سرطانزهست که تقریبا در اغلب محصولات کراتینه مو یافت می‌‌شود. حتی نوع مشهور کراتین مو به نام نوع برزیلی حاوی فرمالدئید هست.

اگر چه افزایش سالنهای زیبایی از ماسک‌های مو برای پاک کـــردن فرمالدئید هستفاده می‌‌کنند ولی هیچ روشی وجود ندارد که از جذب مقدار زیاد کم فرمالدئید از سطح پوست پیشگیری کند و فرمالدئید خاصیت بالقوه انجام گرفتیدی برای بروز کانسر دارد.

اگر چه تعداد کمی از محصولات کراتینه که فاقد فرمالدئید هستند وجود دارند ولی این مواد نتایج دلخواه را ندارند دلیل که قدرت صاف کنندگی موها به دلیل وجود فرمالدئید هست. 

ریزش مو در اثر کراتینه کـــردن آن

مشکل بزرگ دیگر ریزش مو در تعدادی از مصرف کنندگان این روش هست. دیده انجام گرفته که موها پس از نخستین شستشو از ریشه شروع به ریزش می‌‌کنند حتی اگر از محصولات مراقبت مو که در سالنها توصیه می‌‌شود، هستفاده کنند.

بعلاوه غیر از ریزش مو، نازک انجام گرفتن مو هم طی تعداد هفته پس از کراتینه مو دیده انجام گرفته هست.

در این شرایط مراجعه به پزشک متخصص برای بررسی علت ریزش مو ضروری هست و ممکن هست نیاز به مصرف داروهای ضد ریزش مو باانجام گرفت.

تخریب ساختمان مو با کراتینه کـــردن آن

ممکن هست موها بلافاصله پس از کراتینه کـــردن، براق و درخشنده شوند ولی این اتفاق دوام زیادی ندارد و ۳-۲ هفته پس از کراتینه کـــردن، قوام و بافت مو تغییر خواهد کـــرد.

موها خشک و شکننده می‌‌شوند ولی فرم فر یا وز مو تغییر کـــرده و صاف انجام گرفته هست و بنابراین ممکن هست توقعی که شما از صاف انجام گرفتن مو در نظر داشتید پس از ۲ یا ۳ بار شستن تامین نشود.

واکنش‌های حساسیتی در اثر کراتینه کـــردن مو

مثل سایر مواردیکه برای مو انجام می‌‌شود، کراتینه کـــردن مو نیز با بروز واکنشهای آلرژیک در تعدادی از افراد همراه بوده هست.

این علائم شامل خارش و دانه های قرمز رنگ هست که علائم معمول آلرژی محسوب می‌‌شوند باید توجه داشته باشید اگر زمینه آلرژی دارید، در انتخاب این روش کمی تامل کنید.

عوارض جانبی ناشی از کراتینه کـــردن مو غالبا انجام گرفتید هست. شما ممکن هست از فرم فریا وز موهای خود خسته انجام گرفته باشید ولی باید دقت کنید که کراتینه کـــردن مو و به دنبال آن صاف انجام گرفتن مو معمولا افزایش از ۲ ماه دوام نمی‌آورد.