پرتال تعاون

جوش سفید و چرکی ناحیه تناسلی|پیشگیری و درمان جوش واژن • بهداشت جنسی • همراه تعاون پرتال • پرتال تعاون

امام حسین (ع) : بخشنده ترین مردم کسی است که در هنگام قدرت می بخشد.
شنبه ۵ خرداد ۱۳۹۷

فهرست سرفصل ها

جوش سفید و چرکی ناحیه تناسلی|پیشگیری و درمان جوش واژن

به اين مطلب تعداد ستاره ميدي ؟درمان جوش سفید و چرکی ناحیه تناسلی|راههای پیشگیری از جوش های سر سیاه واژن

راههای پیشگیری و درمان جوش واژن,علت جوش های سر سیاه ناحیه تناسلی
راههای پیشگیری و درمان جوش واژن,علت جوش های سر سیاه ناحیه تناسلی

چگونه از جوش های واژن خلاص شوید؟

“جوش ها و آکنه های اطراف ناحیه تناسلی خانومان” یک بیماری و مشکل شایع هست که به دلایل متعدد و مختلف ایجاد می شود. این جوش ها ممکن هست ناآسوده کننده و تحریک کننده باشند اما در اکثر موارد جدی نیستند. جوش های واژن در ظاهر شبیه به جوش هایی هستند که در قسمت های دیگر بدن نیز دیده می شوند اما با اندازه های مختلف و در اکثر موارد با سوزش و درد انجام گرفتیدتر.

چه چیزی باعث ایجاد جوش واژن می شود؟

درماتیت تماسی

درماتیت تماسی، نوعی التهاب پوست هست که در صورت تماس مستقیم با ماده محرک خارجی یا ایجاد کننده حساسیت بروز می‌کند؛ تماس مستقیم با زیادی از محرک‌ها و آلرژن‌ها عامل التهاب هست. درماتیت تماسی فقط سطح پوست را تحت تأثیر قرار می‌دهد. بهبود این حساسیت معمولاً روزها و هفته‌ها طول می‌کانجام گرفت و فقط تایمی به‌طور تکمیل از بین می‌رود که پوست دیگر به هیچ وجه در تماس با ماده حساسیت‌زا یا محرک قرار نگیرد. درماتیت تماسی معمولاً نقاط خارش‌داری را برجا می‌گذارد که سطح وسیعی را درگیر می‌کند و حالت سوختگی ایجاد می‌شود. در این حالت، سطحی که افزایش با ماده محرک در تماس بوده، افزایش درگیر می‌شود.

درماتیت تماسی بسته به علت ایجاد کنندهٔ آن به دو دسته تقسیم می‌شود: درماتیت تماسی تحریکی و درماتیت تماسی آلرژیک

درماتیت تماسی تحریکی

درماتیت تماسی تحریکی شایع‌ترین نوع درماتیت هست و حدود ۸۰ درصد درماتیت‌ها را شامل می‌شود. این نوع درماتیت از تماس مکرر پوست با موادی مثل صابون، لوازم آرایشی یا دئودورانت‌ها ایجاد می‌شود. تماس با این مواد باعث ایجاد قرمزی، خشکی و خارش در پوست می‌شود که معمولاً کف دستها هستند که پس از هستفاده باعث ایجاد درماتیت تماسی تحریکی می‌شوند، چون این مواد چربی و موانع محافظت‌کننده را از سطح پوست حذف می‌کنند.

علائم آن افزایش شامل قرمزی، خارش، پوسته پوسته انجام گرفتن، تورم، تنخست، خشکی، فلسی انجام گرفتن، ضخیم انجام گرفتن و احساس حرارت در نقطه تماس می‌شود. در موارد انجام گرفتیدتر، تنخست‌های انجام گرفتید و زخم‌های باز ایجاد می‌شود. افزایش افرادی که با آب در تماسند، مانند آرایشگرها و تولیدکنندگان مواد غذایی، افزایش به این نوع درماتیت مبتلا می‌شوند.

درماتیت تماسی آلرژیک

درماتیت تماسی آلرژیک نوعی درماتیت هست که از واکنش نسبت به مواد آلرژن ایجاد می‌شود و در نهایت در بدن واکنش ایمنی ایجاد می‌کند و باعث التهاب پوست می‌شود. انواع مختلف داروها، آفت‌کش‌ها، لوازم آرایشی، افزودنی‌های غذایی، مواد شیمیایی تجاری، مواد پلهستیکی و لاتکس و پایان موادی که به نوعی باعث بروز حساسیت می‌شوند، می‌توانند باعث بروز این نوع درماتیت شوند. بعضی از افراد حتی به نیکل موجود در انواع جواهرات حساسیت دارند.

این نوع درماتیت به ناحیه‌ای از پوست محدود می‌شود که در تماس با آلرژن قرار می‌گیرد؛ مانند دست و صورت. در واقع، تعداد سال طول می‌کانجام گرفت تا آلرژی ایجاد شود و زمانی که این حساسیت ایجاد شود، تا آخر عمر در فرد باقی می‌ماند و کوچک‌ترین تماس با ماده آلرژن می‌تواند باعث بازگشت حساسیت پوستی شود. علائم آن از خفیف تا انجام گرفتید متغیر و مثل درماتیت تماسی تحریکی هست. تشخیص آن هم از طریق آزمایش انجام می‌شود.

جوش واژن به احتمال زیاد ناشی از درماتیت تماسی اندام های تناسلی با حساسیت به موارد زیر باانجام گرفت:

۱- حمام حباب و صابون، به ویژه اگر عطردار باشند
۲- دستمال های خانومانه، دئودورانتها، لوسیونها، پودرها، یا عطرها
۳- تامپون یا پد های بهداشتی
۴- دوش
۵- اسپرم ها، کاندوم ها، روان کننده ها، یا محرک های تحریک جنسی
۶- دارو های موضعی بدون تعاون پرتال
۷- مواد شوینده ى لباس و دستمال های خشک کننده

عوامل دیگر تحریک پوست

نکته: هر گونه تحریک پوست می تواند منجر به ایجاد جوش ها شود.

فولیکولیت علت دیگر جوش زدن واژن

جوش های ناحیه تناسلی خانومان ممکن هست به علت عفونت فولیکول مو با باکتری باانجام گرفت. ابداًح موی عانه یک علت بالقوه فولیکولیت هست. تایمی که موها شروع به رانجام گرفت در خارج از فولیکول می کنند، به سمت پوست حلقه می خانومند و باعث تحریک می شوند. در بعضی موارد، مو به داخل پوست باز می گردد.

نکته: زبری تیغ بر روی پوست حساس می تواند باعث بروز موارد زیر شود:

 • بریدگی توسط تیغ
 • برجستگی
 • تنخست
 • جوش

هیدرآدنیت سوپراتیو (Hidradenitis suppurativa (HS

هیدرآدنیت سوپراتیو همچنین به نام آکنه inversa هست که بیماری مزمن غدد عرق هست که باعث ایجاد ضایعات جوش مانند در اطراف بدن، از جمله ناحیه vulvar (فرج) میشود. علت این بیماری التهابی نادر روشن نیست. معالجه هایی وجود دارد اما هیچ درمانی ندارد.

Molluscum contagiosum

یک عفونت ویروسی هست که می تواند جوش ها را در هر جایی از بدن، از جمله اندام تناسلی ایجاد کند. برای این مورد درمان متداوم نیاز نیست، اما می تواند با داروهای موضعی یا خوراکی درمان شود. در صورت لزوم، پزشک شما می تواند جوش ها را بردارد.

درمان خانگی جوش چرکی ناحیه تناسلی خانومان,درمان گیاهی جوش سر سیاه ناحیه تناسلی
درمان خانگی جوش چرکی ناحیه تناسلی خانومان,درمان گیاهی جوش سر سیاه ناحیه تناسلی

آیا می توان جوش های واژن را ترکاند؟

بهتر هست جوش واژن را نترکانید چون می تواند باکتری ها را گسترش دهد و منجر به عفونت شود و این ناحیه حساس را تحریک کـــرده و در نهایت همه چیز خیلی بدتر شود. جوش اگر با چرک پر شود ممکن هست بزرگتر شود و با بزرگتر انجام گرفتن می تواند دردناک باانجام گرفت. شما نباید هرگز جوش های در مجاورت اندام تناسلی را دست کاری کنید یا بترکانید. بهتر هست جوش ها خود به خود پاره شوند و یا به پزشک مراجعه کنید تا جوش را به گونه ای درمان کند که از عفونت جلوگیری شود. جوش های ناشی از تحریک جزئی ممکن هست خود به خود برطرف شوند. اگر برطرف نانجام گرفتند یا بدتر انجام گرفتند، به پزشک مراجعه کنید.

داروهای موضعی می توانند جوش واژن ناشی از درماتیت تماسی را درمان کنند و آنتی هیستامین ها آلرژی های انجام گرفتید را درمان می کنند. اگر درماتیت تماسی دارید، باید علت را تعیین کنید به این ترتیب شما می توانید در فردا از آن اجتناب کنید. برای انجام این کار باید پایان محصولاتی را که در ناحیه تناسلی هستفاده می کنید، قطع کنید. سپس، آنها را یک به یک به صورت مجزا هستفاده کنید تا متوجه شوید که کدام یک برای پوست شما حساسیت ایجاد می کند.

این برجستگی ها چه چیز دیگری می تواند باانجام گرفت؟

 • کیست بارتولین

کیست بارتولین معمولا در نزدیکی یک طرف ورودی واژن رخ می دهد. اگر کیست در عرض تعداد روز برطرف نشود و یا دردناک شود، به پزشک مراجعه کنید تا با تخلیه کیست های بزرگ درد کاهشی تحمل کنید.

 •  تبخال تناسلی

ضایعات تبخال تناسلی ممکن هست شبیه “جوش واژن” باانجام گرفت. آنها در اطراف مهبل (واژن)، فرج، و مقعد ظاهر می شوند. تبخال تناسلی می تواند درمان شود.

زگیل تناسلی ممکن هست با جوش واژن اشتباه گرفته شود. شما ممکن هست یک زگیل یا خوشه ای از زگیل ها را داشته باشید که از طریق ویروس پاپیلومای انسانی (HPV) ایجاد می شوند، ویروس HPV یک عفونت شایع منتقل انجام گرفته از راه جنسی (STI) هست.

نکاتی برای پیشگیری از جوش تناسلی خانومان

هنگامی که علت را شناسایی کـــردید، از تماس با مواد محرک جلوگیری کنید.

راههای جلوگیری از تحریک ناحیه واژن

 • از پوشیدن لباس های تنگ که می تواند سایش ایجاد کند، اجتناب کنید.
 • از لباس زیرهایی که از پنبه به جای مواد مصنوعی ساخته انجام گرفته اند، هستفاده کنید.
 • به جوش ها زیاد از حد دست نخانومید.
 • هنگام حمام کـــردن یا دوش گرفتن از آب زیاد داغ اجتناب کنید.
 • از حمام حباب و صابون های عطر دار هستفاده نکنید.
 • از دکتر خود بپرسید که کدامیک از محصولات قاعدگی برای هستفاده ایمن هستند.
 • از آنجایی که ابداًح ممکن هست پوست را تحریک کند و باعث ایجاد جوش واژن شود، شاید بخواهید از تیغ هستفاده نکنید.
 • شما می توانید موهای ناحیه عانه خود را با قیچی ابداًح کنید.
 • اگر میخواهید که موهای عانه خود را بتراشید، با زاویه ی موهای خود، در یک شیب رو به پایین بتراشید.
 • اگر هرگونه برجستگی یا رانجام گرفت غیر معمول در ناحیه تناسلی دارید، به پزشک خود برای تشخیص مراجعه کنید.

منبع: genitalwarts.ir

loading…

***

loading…