پرتال تعاون

تنفس مبتلایان به آنفولانزا و انتقال این بیماری • پرتال تعاون

امام حسین (ع) : بخشنده ترین مردم کسی است که در هنگام قدرت می بخشد.
یکشنبه ۲۷ اسفند ۱۳۹۶

تنفس مبتلایان به آنفولانزا و انتقال این بیماری

دسته بندی : خدمات رفاهی تاریخ : چهارشنبه ۲۵ بهمن ۱۳۹۶

تنفس مبتلایان به آنفولانزا و انتقال این بیماری  

برخی معتقدند ویروس آنفلوانزا با عطسه و سرفه انتقال پیدا میکند. اگر در معرض تنفس مبتلایان به این بیماری قرار بگیرید باز هم به این بیماری دچار خواهید انجام گرفت. پژوهشگران دانشگاه مریلند در رابطه با روش های انتقال این بیماری به نتایج جدیدی دست یافته اند که در ادامه خواهید خواند.


پژوهشگران دانشگاه مریلند نشان داده‌اند که ویروس آنفلوانزا بدون نیاز به سرفه یا عطسه، به آسودهی با مکانیسم تنفس طبیعی پخش می‌شود. بهترین راه برای پیشگیری از انتقال این ویروس، هستفاده از ماسک صورت هست.

گروهی از دانشمندان در مطالعه‌ای جدید به شواهدی دست یافته‌اند که نشان می‌دهد ویروس آنفلوانزا آسوده‌تر از چیزی که تاکنون تصور می‌انجام گرفت، قابل‌انتقال هست و برخلاف باورهای رایج، به‌سادگی با نفس کشیدن و دم و بازدم افراد مبتلا به دیگران منتقل می‌شود.

تنفس مبتلایان به آنفولانزا و انتقال این بیماری

«دونالد میلتون»، پژوهشگر ارانجام گرفت این تحقیق که مقاله‌اش در مجله PNAS منتشر انجام گرفته هست، می‌گوید: «ما دریافتیم که افراد مبتلا به آنفلوانزا، هوای اطرافشان را تنها با نفس کشیدن به ویروس‌های عفونی آلوده می‌کنند و پخش این ویروس لزوما نیازی به سرفه یا عطسه ندارد.»

پژوهشگران دانشگاه مریلند برای بررسی نحوه انتقال ویروس آنفلوانزا، ۱۴۲ فرد مبتلا به آنفلوانزا را زیر نظر گرفتند و نمونه‌هایی از بازدم هر یک از افراد را در چهار حالت بالقوه انتقال؛ تنفس طبیعی، صحبت کـــردن، سرفه و عطسه بررسی کـــردند.

نتایج دلهره‌آور و دور از انتظار بود؛ دلیلکه در ۳۹ درصد از نمونه‌های افراد، آلودگی در طول تنفس طبیعی دیده انجام گرفت. در شرایطی‌که سرفه علت شایع عفونت در مشاهدات این مطالعه بود، عامل عفونی به‌ندرت در عطسه مشاهده انجام گرفت و وجود RNA قابل‌تشخیص در یک عطسه افزایش از یک سرفه نبود.

به صورت حتم این نتیجه به آن معنی نیست که عطسه فرد بیمار کم‌خطرتر از سرفه اوست، دلیلکه قطرات تولیدانجام گرفته در عطسه می‌تواند سطح گسترده‌تری را آلوده کند.

تنفس مبتلایان به آنفولانزا و انتقال این بیماری

«میلتون» می‌گوید: «افرادی که مبتلا به آنفلوانزا هستند، حتی زمانی که سرفه نمی‌کنند، ایروسل‌های عفونی تولید می‌کنند،‌یعنی همان قطرات کوچکی که در مدت زمان طولانی در هوا شناور می‌مانند. ایروسل‌ها به‌خصوص در نخستین روزهای بیماری ایجاد می‌شوند؛ پس تایمی کسی دچار آنفلوانزا می‌شود، باید به خانه برود و در محل کار نماند تا دیگران را آلوده نکند.»

مطالعه پیشین همین گروه در سال ۲۰۱۳ (۱۳۹۲) نشان داد که هستفاده از ماسک، انتقال آنفلوانزا را به‌طور قابل‌توجهی کاهش می‌دهد.

بنابراین حیاتی نیست که فرد بیمار سرفه یا عطسه نکند، دلیل که او می‌تواند تنها با تنفس در نزدیکی دیگران، آنفلوانزا را به آسودهی انتقال دهد، مگر اینکه از ماسک هستفاده کند.

ایسنا