پرتال تعاون

تفاوت های پزشكی آقاان و خانومان • پرتال تعاون

امام حسین (ع) : بخشنده ترین مردم کسی است که در هنگام قدرت می بخشد.
شنبه ۵ خرداد ۱۳۹۷

تفاوت های پزشكی آقاان و خانومان

دسته بندی : خدمات رفاهی تاریخ : پنج شنبه ۹ آذر ۱۳۹۶

دکترحمیدمحقق

 

تفاوت‌های فیزیكی میان آقاان و خانومان كاملا مشخص هست، ولی هنگامی كه صحبت از سلامتی و مراقبت‌های بهداشتی می‌شود، رفتاری یكسان خواهیم داشت؛ دلیل كه پزشكان معتقدند از آنجا كه خانوم و آقا مواد غذایی یكسان می‌خورند، یكسان ورزش می‌كنند و در صورتی كه مریض شوند، تقریبا علائم یكسانی دارند، باید به‌طور یكسان و مشابه نیز با آنها رفتار شود.

این در حالی هست كه پژوهش‌های جدید تفاوت‌های مختلفی در آنها یافته هست كه در كل نظریه‌ها تغییر ایجاد می‌كند. در خانومدگی روزمره، تفاوت‌های جنسیتی به كلیشه تبدیل انجام گرفته‌اند و از این كلیشه‌ها حتی در جوك‌ها و طنزها هستفاده می‌شود؛ ولی پژوهشگران دریافته‌اند كه این تفاوت‌ها منجر به كشفیات بزرگی در مراقبت‌های بهداشتی می‌شود. حال این تفاوت‌ها كدامند؟

درد

آقاان و خانومان هر دو احساس متفاوتی نسبت به درد دارند. تایمی آقاان احساس درد می‌كنند، فشار خون‌شان بالا می‌رود؛ در حالی‌كه در خانومان ضربان قلب آنها افزایش می‌یابد و فشارخون آنها كاهش یافته و یا دست‌كم ثابت باقی می‌ماند. خانومان نسبت به انواع مختلف درد احساس متفاوتی دارند.

به نقل کرد پژوهشگران خانومان به نسبت آقاان درد را زودتر احساس می‌كنند و دامنه تحمل آنها از آقاان كمتر هست؛ اگرچه برخی از مطالعات نشان می‌دهند كه آقاان در بروز حتی دردهای كوچك به نسبت خانومان مضطرب‌ترند.

خانومان زیاد از آقاان به دردهای مزمن و طولانی دچار می‌شوند و دردهای ناشی از فیبرومیالژی، سندرم روده تحریک‌پذیر، آرتریت و میگرن در آنها زیاد شایع هست.

تپش قلب

قلب و شریان‌های آقاان به نسبت خانومان كوچك‌تر هست قلب آنها سریع‌تر می‌خانومد و حتی در حین حملات قلبی علایم متفاوتی دارند.

در حملات قلبی، آقاان افزایش دچار درد قفسه سینه و احساس درد در بازوی سمت چپ و سوءهاضمه می‌شوند، در حالی‌كه خانومان دچار تنگی نفس، خستگی غیرمعمول، تهوع و اضطراب می‌شوند.

با این حال اكثر پزشكان درد قفسه سینه را حیاتی‌ترین نشانه حمله قلبی در هر دو جنس می‌دانند. احتمال حمله قلبی دوم نیز در خانومان یك سال پس از نخستین حمله زیاد از آقاان هست.

مغز

مغز آقاان به لحاظ فیزیكی بزرگ‌تر از مغز خانومان هست؛ اما این امر هیچ ربطی به توانایی فكری آنها ندارد و به لحاظ اینكه آقاان برای حركت ماهیچه‌ها به سلول‌های عصبی افزایشی نیاز دارند، مغزشان بزرگ‌تر هست.

تخمین زده انجام گرفته كه تعداد سلول‌های مغز آقاان ۴ درصد افزایش و وخانوم آن ۱۰۰ گرم افزایش از مغز خانم‌ههست.

با این حال وخانوم مغز هر دو جنس به نسبت وخانوم بدن‌شان تقریباً یكسان هست. مغز خانومان نسبت به مغز آقاان فشرده‌تر و پر از نورون هست؛ به‌خصوص در ناحیه مسوؤل زبان.

احساسات

خانومان در ایجاد رابطه به نسبت آقاان احساسی‌تر و بهتر قادر به بیان احساسات خود هستند و متأسفانه همین امر باعث می‌شود آنها افزایش در معرض ابتلا به افسردگی قرار بگیرند.

ساختار هستخوان

نیاز خانومان به كلسیم زیاد از آقاان هست، زیرا به دلیل عوامل مختلف همچون حاملگی، عادت ماهیانه و شیردهی مقداری از كلسیم بدن‌شان از بین می‌رود و ۸۰ درصد زیاد از آقاان به پوكی هستخوان مبتلا می‌شوند.

با افزایش سن، مقدار هستروژن در بدن خانومان كاهش و خطر ابتلا به پوكی هستخوان افزایش می‌یابد؛ به طوری كه طی ده تا هفت سال نخست یائسگی ممكن هست تا ۲۰ درصد از توده هستخوانی خود را از دست بدهند و همین امر آنها را افزایش مستعد ابتلا به پوكی هستخوان می‌كند. 

عوارض جانبی دارو

مطالعه انجام انجام گرفته بر روی عوارض جانبی زیاد از ۱۰ دارو نشان می‌دهد كه خانومان در معرض عوارض جانبی افزایشی به نسبت آقاان قرار دارند و این ناشی از نوسانات هورمونی، تركیبات بدن، وخانوم، سوخت‌وساز دارو و كبد هست.

همچنین تاثیر داروها در زمان نزدیك به چرخه قاعدگی خانم‌ها، متفاوت می‌شود. هورمون‌های باروری و دستگاه گوارش و فرایند‌های متابولیك نیز تأثیر متفاوتی بر عوارض جانبی داروها دارند.

تفاوت نسبت عضله به چربی در خانومان یكی از عوامل حیاتی این تفاوت هست كه متاسفانه پزشكان در اكثر مواقع بدون در نظر گرفتن این تفاوت‌ها، دوز داروهای یكسانی را برای آقاان و خانومان در نظر می‌گیرند.

تأثیرسیگار

خانومان در صورت مصرف دخانیات زیاد از آقاان در معرض خطر و مشكلات قرار می‌گیرند. خانومانی كه سیگار می‌كشند و هم‌زمان از داروهای خوراكی و یا روش‌های هورمونی پیشگیری از بارداری هستفاده می‌كنند، افزایش در معرض خطر لخته انجام گرفتن خون و سكته مغزی قرار دارند و در ترك سیگار خانومان زیاد از آقاان دچار نشانه‌های ترك می‌شوند.

باروری

قدرت باروری در خانومان پس از سن ۳۵ سالگی كاهش می‌یابد و با آغاز یائسگی به پایان می‌رسد؛ ولی آقاان تا سن ۶۰ سالگی قدرت باروری دارند.

طول عمر

براساس پژوهش‌های مختلف، میانگین طول عمر خانومان زیاد از آقاان هست و شاید دلیل آن توجه افزایش خانومان به رژیم غذایی و ورزش منظم باانجام گرفت.

به خصوص در كشورهای پیشرفته و توسعه یافته، تعداد خانومان سالمند زیاد افزایش از آقاان سالمند هست، به طوری که در آمریكا میزان مرگ و میر آقاان ۴۱ درصد زیاد از خانومان هست.

هورمون‌ها

هورمون‌های خانومانه و آقاانه تفاوت زیادی با یكدیگر دارند. هورمون هستروژن در خانومان، از آنها در برابر ابتلا به بیماری‌های قلبی محافظت می‌كند؛ حال آنكه تستوسترون در آقاان، از علل اصلی ابتلا به بیماری قلبی هست و افزایش كلسترول خون و بیماری‌های عروقی را در پی دارد.

تستوسترون  زیاد از حد طبیعی در آقاان موجب انجام رفتارهای خطرساز و تهاجمی می‌شود.

اضافه وخانوم

در آقاان، وخانوم اضافی به صورت چربی در خط كمر و شكم جمع می‌شود و اغلب چاقی سیبی شكل دارند، در حالی که در خانومان چربی زیادی افزایش روی لگن و ران‌‌ها قرار می‌گیرد و چاقی گلابی شكل دارند.

با توجه به تفاوت‌هایی كه به آن اشاره انجام گرفت، شاید باور این موضوع كه هستفاده از دارویی که برای همه افراد معقول هست، خیلی دشوار باانجام گرفت و مفهوم آن در فردا‌ای زیاد نزدیك تغییر كند و شاید حتی با توجه به تفاوت‌های جنسیتی نوع داروها نیز عوض انجام گرفته و برای هر جنس داروی متفاوتی تجویز شود.

كدامیك در ارتباطات اجتماعی قوی‌ترند؟

ارتباط با دیگران فقط كلامی نیست و به نقل کرد كارشناسان حدود ۹۰  درصد از ارتباطات غیر كلامی هستند و از طریق چشم، لحن صدا و حركات بدن به فرد دیگر منتقل می‌شوند.

این رفتارها تنها مربوط به حركات نمی‌شوند. حتی زمان و فضا و مكان نیز در انتقال پیام حیاتی هستند.

به طور كلی مشاهده می‌شود كه خانومان در برقرار كردن ارتباط نزدیك به نسبت آقاان آسوده‌ترند.

حالات چهره

هنگامی كه موضوع حالات چهره مطرح باانجام گرفت، خانومان موفق‌ترند.

حالت چهره، ارتباط چشمی، حركت دادن سر، لبخند و تأیید با سر و . . . در خانومان افزایش دیده می‌شود و این امر به آنها كمك می‌كند كه فرد مقابل احساس بهتری داشته باانجام گرفت و مطمئن شود كه احساسات و عبارات او درك می‌شود.

وضعیت بدن

آقاها دوست دارند هنگام صحبت با طرف مقابل در كنار او یا در موقعیتی زاویه‌دار از او قرار بگیرند، حال آنكه خانومان ترجیح می‌دهند رودررو و چهره به چهره صحبت كنند.

جان‌گری نویسنده كتاب خانومان مریخی، آقاان ونوسی معتقد هست كه همین تفاوت در آقاان این احساس را ایجاد می‌كند كه تایمی خانومان رودرروی آقاان قرار می‌گیرند، حالت تهاجمی و مقابله دارند؛‌ در حالی كه ابداًً این‌چنین نیست.

به‌طور كلی پذیرفته انجام گرفته هست كه آقاان ارتباط را وسیله‌ای برای حل مشكلات و انتقال داده‌ها می‌دانند، در حالی‌كه خانومان ارتباط را راهی برای اتصال و برقراری صمیمیت عاطفی می‌دانند.