پرتال تعاون

تغذیه معقول در کودکان مبتلا به MS • پرتال تعاون

امام حسین (ع) : بخشنده ترین مردم کسی است که در هنگام قدرت می بخشد.
شنبه ۵ خرداد ۱۳۹۷

تغذیه معقول در کودکان مبتلا به MS

دسته بندی : خدمات رفاهی تاریخ : چهارشنبه ۲۵ بهمن ۱۳۹۶

فرزاد برهمندپور؛ کارشناس ارانجام گرفت تغذیه و ارتقای سلامت

 

شیوع MS در کودکان

بیماری MS یا Multiple Sclerosis از جمله بیماری‌هایی هست که امروزه شیوع و بروز آن در زیادی از جوامع پیشرفته و در حال پیشرفت در حال بالا رفتن می‌باانجام گرفت.

این بیماری با درگیر کـــردن اعصاب محیطی بیمار باعث ناتوانی او در انجام اعمال حرکتی می‌شود.

با وجود این که زیادی از محققان علوم پزشکی و سلامت بر این اعتقادند که شیوع این بیماری در بالغین زیاد از کودکان و نوجوانان زیر ۱۸ سال می‌باانجام گرفت، اما برخی آمارها حکایت از آن دارند که ۸۰۰۰ تا ۱۰۰۰۰ نفر از کودکان و نوجوانان زیر ۱۸ سال در جهان ممکن هست سالیانه مبتلا به درجه‌های خفیف تا انجام گرفتید این بیماری شوند.

به صورت حتم برخی مطالعات علمی نشان دادند که احتمال بروز این بیماری در کودکان حساس و عاطفی زیاد از سایر کودکان می‌باانجام گرفت.

نشانه‌های MS در کودکان

از نشانه‌های بروز این بیماری در کودکان می‌توان به دوبینی، عدم حفظ تعادل در هنگام ایستادن و راه رفتن، کندی در حرکت و پایین بودن عملکـــرد حسی و حرکتی آنها اشاره کـــرد.

راه‌های درمان بیماری MS در کودکان

با وجود این که امروزه درمان اختصاصی برای این بیماری در کودکان وجود ندارد؛ بنابراین پزشکان همان تعاون پرتال‌های دارویی و درمانی بالغین را به صورت حتم با دوز پایین‌تر برای کودکان مبتلا تجویز می‌نمایند.

اگرچه اعتقاد متخصصان سلامت بر آن هست که هستفاده از جلسات منظم فیزیوتراپی و کاردرمانی، در کنار پیروی از یک رژیم غذایی معقول برای این کودکان ضروری می‌باانجام گرفت.

تغذیه درمانی کودکان مبتلا به بیماری MS

مطالعات محققان علوم سلامت و تغذیه در دانشکده پزشکی دانشگاه‌ هاپکینز نشان داده که پیروی از رژیم‌های غذایی پرچرب که مملو از چربی‌های اشباع باشند در این کودکان، باعث تانجام گرفتید بیماری می‌شود، از سوی دیگر مصرف رژیم‌های غذایی که بر پایه سبزی‌ها و میوه‌ها باشند، می‌توانند سرعت پیشرفت بیماری را در این کودکان کند نمایند.

در واقع مصرف زیاد اسیدهای چرب اشباع ارتباط نزدیکی با پیشرفت روند بیماری در این کودکان دارد که یکی از علل این امر، بالا رفتن میزان التهابات در بدن کودکان می‌باانجام گرفت.

به همین دلیل توصیه متخصصان تغذیه به مصرف رژیم غذایی با میزان کاهشی از چربی و میزان بالاتری از میوه‌ها و سبزی‌ها می‌باانجام گرفت.

برخی مطالعات علمی دیگر هم نشان دادند که کمبود ویتامین D به خصوص در کودکان چاق می‌تواند با بروز بیماری MS در ارتباط باانجام گرفت.

به همین دلیل والدین باید برای پیشگیری از بروز این بیماری در کودک خود دو نکته را توجه نمایند، یکی تلاش بر این که باعث چاقی کودک خود نشوند و دوم اینکه در صورتی که کودک آنها دچار کمبود ویتامین D می‌باانجام گرفت با مشورت پزشک متخصص اطفال به او میزان معقولی از مکمل ویتامین D را بدهند.