پرتال تعاون

بهترین روش درمان عفونت روده • پرتال تعاون

امام حسین (ع) : بخشنده ترین مردم کسی است که در هنگام قدرت می بخشد.
شنبه ۵ خرداد ۱۳۹۷

بهترین روش درمان عفونت روده

دسته بندی : خدمات رفاهی تاریخ : چهارشنبه ۲۶ اردیبهشت ۱۳۹۷

۲۵ اردیبهشت ۱۳۹۷ ۱۰:۳۱

عفونت روده یکی از بیماری های شایع دستگاه گوارش هست که باعث می شود عملکـــرد بدن با اختلال رو به رو شود،در این مقاله دکتر سلام شما را با دلایل و روش های درمان عفونت روده افزایش آشنا می کند.

علائم بیماری عفونت روده :

در این بیماری کاهش آب بدن باید جدی گرفته شود از حیاتیترین علائم این بیماری به موارد زیر می توان اشاره کـــرد:

– حالت تهوع
– دل پیچه و احساس درد در بدن
– تب
– سردرد
– هستفراغ
– اسهال مکرر
– گاها مشاهده خون یا مخاط در مدفوع

 

همانطور که نقل کرد انجام گرفت کاهش آب بدن در این بیماری از اهمیت زیادی برخوردار هست به حدی که حتی در سالمندان میتواند منجر به مرگ گردد لذا اگر دچار عفونت روده و اسهال و هستفراغ انجام گرفتید حتما به علائم زیر که نشان دهنده کاهش آب در بدن هست دقت بفرمائید:

– تشنگی و خشکی دهان
– سردرد، سر گیجه به ویژه پس از ایستادن و در موارد انجام گرفتید ضعف و بی حوصلگی
– کدر بودن ادرار و در صورت عدم جبران آب از دست رفته نداشتن ادرار و یا کم انجام گرفتن مقدار آن
– حالت تهوع
– گرفتگی عضلات و کم انجام گرفتن انرژی
– در موارد انجام گرفتیدتر کم آبی بدن خستگی صورت و فرورفتگی چشم ها، تپش قلب سریع، گیجی نیز مشاهده می شود.

در کودکان این علائم باید به محض شروع اسهال توسط والدین چک شود و اگر کودک در سنین پائینتر باانجام گرفت خشک تربودن پوشک کودک نسبت به حالت طبیعی باید مورد توجه قرار گیرد و سریعا به پزشک معالج هشدار داده شود و از مصرف سر خود دارو خودداری نمایند.

دلیل عفونت روده :

نوشیدن آب آشامیدنی ناسالم
عدم رعایت معقول بهداشت: این شرایط همچنین می‌تواند باعث پخش انجام گرفتن عوامل میکروبی ایجاد عفونت روده در بدن شود. عدم شستشوی معقول دست‌ها پس از دستشویی رفتن یکی از دلایل اصلی تماس با عوامل بیماری‌زا هست.
عوامل بیماری‌زا: عفونت روده می‌تواند در نتیجه ورود عوامل بیماری‌زا به بدن و وارد انجام گرفتن آسیب به بافت‌های راه گوارشی آغاز می‌شود. به این ترتیب راه گوارش ممکن هست ملتهب یا زخم انجام گرفته و این وضعیت با مشاهده علائم و نشانه‌های جدید از ایجاد آسیب در بدن همراه هست.
نورو ویروس: نورو ویروس شایع‌ترین علت اسهال و هستفراغ بزرگسالان محسوب می‌شود که چون افزایش در طول فصل زمستان منتشر می‌شود، گاهی اوقات “میکروب هستفراغ زمستانی” نیز نامیده می‌شود. با این حال در هر زمان از سال احتمال بروز عفونت روده وجود دارد.
غذای نپخته و خام: طبخ نکـــردن غذا در دمای معقول یا به مدت کافی
نگهداری نامعقول مواد غذایی: نگهداری نکـــردن مواد غذایی در دمای معقول و گرم بودن محیط
مصرف مواد غذایی تاریخ گذشته
مصرف مواد غذایی نامعقول: مصرف غذاهای حاوی کمپیلوباکتر، سالمونلا و اشرشیا کلی؛ غذاهایی نظیر گوشت خام یا نیم پز، شیر غیرپهستوریزه.

 

روش درمان عفونت روده :

ابتلا به عفونت روده می‌تواند برای فرد زیاد دردناک و ناآسوده کننده باانجام گرفت. به همین خاطر در این بخش روش‌های متعدد برای درمان این مشکل و تسریع فرآیند ریکاوری آن مورد بررسی قرار گرفته هست.

الف: خود درمانی برای بهبود عفونت روده

نوشیدن مایعات فراوان برای جلوگیری از کاهش آب بدن ضروری هست، بنابراین بیمار باید آب را در جرعه‌های کوچک و زیاد بنوانجام گرفت. آب میوه و سوپ نیز مانع از دست رفتن آب بدن بزرگسالان در اثر ابتلا به اسهال و هستفراغ می‌شود.

چنانچه بیمار در شرایطی قرار دارد که زیاد از دیگران در معرض خطر کاهش آب بدن قرار دارد، برای مثال سن‌اش بالا هست یا از بیماری جدی دیگری رنج می‌برد، توصیه می‌شود تا علاوه بر نوشیدن مایعات فراوان، محلول‌های خوراکی جذب مجدد آب نیز مصرف شود.

رعایت معقول بهداشت: در هنگامی که دچار عفونت روده انجام گرفته‌اید، لازم هست مراقبت کافی از وضعیت خود داشته باشید تا به این ترتیب عفونت از بدن شما به سایر افراد منتقل نشود. به این منظور لازم هست دست‌ها به صورت منظم به خصوص قبل از غذا خوردن و پس از دستشویی رفتن شستشو داده شوند. همچنین پایان مواد غذایی می‌بایست به دقت شسته و قبل از مصرف به‌طور تکمیل پخته شوند.

ابداًح رژیم غذایی: همراه با تلاش بدن برای بهبودی از عفونت حیاتی هست که سطح فشار وارد انجام گرفته به اندام‌های گوارشی تا حد ممکن کاهش یابد. به این منظور به افراد بیمار توصیه می‌شود از یک رژیم غذایی مبتنی بر مایعات برای اطمینان از حفظ سطح آب بدن و تامین الکترولیت‌های لازم برای حفظ هماهنگی اندام‌ها هستفاده کند.

ب : دارو برای درمان عفونت معده

داروهای ضد اسهال: داروهای ضد اسهال گاهی اوقات برای کاهش اسهال مصرف می‌شوند. لوپرامید داروی ضد اسهالی هست که معمولاً برای درمان عفونت معده و روده هستفاده می‌شود. این دارو حرکت مواد موجود در روده را آهسته می‌کند و همچنین جذب آب از دستگاه گوارش را افزایش می‌دهد.

داروی ضد هستفراغ: داروهای ضد هستفراغ، مانند متوکلوپرامید، گاهی اوقات در جلوگیری از هستفراغ یا کاهش آن مفید هستند. متوکلوپرامید، به صورت قرص یا آمپول، عضله‌های مورد هستفاده در زمان هستفراغ را شل می‌کند و در این بین جذب مایعات و مواد غذایی توسط دستگاه گوارش را نیز تسریع می‌کند.

هرگونه هستفاده و کپی برداری با درج نام مجله پزشکی دکتر سلام (پیوند دهی مستقیم) مجاز می باانجام گرفت.