پرتال تعاون

برای خوابی آسوده این دمنوش ها را بنوشید • پرتال تعاون

امام حسین (ع) : بخشنده ترین مردم کسی است که در هنگام قدرت می بخشد.
شنبه ۵ خرداد ۱۳۹۷

برای خوابی آسوده این دمنوش ها را بنوشید

دسته بندی : خدمات رفاهی تاریخ : یکشنبه ۱۰ دی ۱۳۹۶

تحريريه آشپزباشی

 

یكی از شیوه‌های شگفت‌انگیزی كه از آن راه می‌توان روح و روان را تغذیه كرد و فكر و ذهن را برای خوابی عمیق و آسوده آماده ساخت، هستفاده از رایحه‌های خوش هست. بوئیدن این رایحه‌ها، موجب آرامش و از میان بردن تنش‌ها و اضطراب‌ها می‌شود و جسم نیز، با جبران انرژی‌های از دست رفته، خود را به حالت تعادل می‌رساند.

عصاره‌های گیاهی فراوانی وجود دارد كه برای آرامش و رفتن به خوابی عمیق، مفید و موثرند. در زیر، تعداد گونه از این عصاره‌ها معرفی می‌شود كه معمولاً در دسترس نیز می‌باشند. توجه داشته باشید تنها عصاره‌هائی اثرگذاری لازم را دارند كه كاملاً خالص‌اند و ناخالصی نداشته باشند. 

بابونه

عصاره‌ گل بابونه، یكی از بهترین تسكین‌دهنده‌ههست كه مصرف آن، به ایجاد آرامش و برخورداری از خواب آرام و آسوده كمك می‌كند. ارزش این گیاه- كه خاصیت داروئی و درمانی دارد- موجب آرامش روح و روان خسته و فرسوده می‌شود و پناهگاه امنی برای موقعیت‌های اضطراب‌آمیز هست. بوئیدن این رایحه، كمك می‌كند تا به مسائل و مشكلاتی كه ذهن ما را به خود مشغول كرده، بهتر نگاه كنیم و راه‌حلی برای آن‌‌ها بیابیم.  

كُندر

عصاره‌ گیاه كندر، آرامبخش و محافظ روح و روان هست. این رایحه، ایجاد حس رها انجام گرفتن می‌كند؛ رها انجام گرفتن از نگرانی‌ها و اضطراب‌‌هائی كه ذهن را درگیر خود كرده هست. با آرامش یافتن ذهن و روان، توانائی و قدرت مقابله با دشواری‌های خانومدگی افزایش می‌یابد.

این رایحه، موجب می‌شود ما عمیق‌تر نفس بكشیم و در اثر تنفس‌های عمیق، حس بهتری پیدا كنیم و خود را از دلشوره‌‌هائی كه سبب بی‌خوابی می‌شود، برهانیم.
رنگ بنفش ملایمی كه از این عصاره آزاد می‌شود، با تأثیر بر روی ضمیر ناخودآگاه، روح و روان ما را بیدارتر و هوشیارتر می‌سازد. 

یاسمن

عصاره‌ معطر و زیبای یاسمن، خارق‌العاده و بی‌نظیر هست. این عصاره، با هم احساس لطافت و ظرافت خانومانه و دلیری و نیرومندی آقاانه را ایجاد می‌كند و موجب حس برابری و تعادل می‌گردد. همچنین، ما را از حس «جنگیدن با خود» رها می‌‌سازد و امكان خوابی آرام و آسوده را فراهم می‌كند.

با بوئیدن این رایحه‌ی شگفت‌انگیز، احساس گرمی و اعتماد به نفس می‌كنیم و در نتیجه، تصمیمات و انتخاب‌های مثبت و بهتر و طبعاً خواب با كیفیت و نیکوی خواهیم داشت.
رایحه‌ی یاسمن، دو رنگ قرمز و سفید را به ما منتقل می‌كند. قرمز، رنگ خانومدگی هست و سفید، رنگ پاكی! از این‌رو، موجب تعادل،  هماهنگی و توجه به هر دو جنبه‌ی مادی و معنوی خانومدگی می‌شود. 

مرخانومگوش

یكی از عصاره‌های گیاهی زیاد آرامش‌بخش و معطر هست كه در تسكین گرفتگی‌ها و انقباض‌های عضلانی، زیاد مؤثر هست و با درمان این انقباض‌ها، از بی‌خوابی‌های شبانه جلوگیری می‌كند. مرخانومگوش، همچنین ما را از چنگال احساسات ناخوشایند می‌رهاند و گرمی و آرامش خاصی می‌بخانجام گرفت تا بتوانیم ارتباط نیکوی با خانومدگی خود برقرار كنیم.

این رایحه، به ما كمك می‌كند تا خود را از چنبره‌ی حس‌های آزارنده (خشم، تنفر و…) رها سازیم و با احیای توانمندی‌‌های خلاق، راه خانومدگی را با آرامش و آسودهی طی كنیم.
این تأثیرات حسی و روحی مرخانومگوش، به خاطر اثرات طبیعی این رایحه بر روی جسم هست.

این رایحه، همچنین محرك جریان خون هست و سبب گشادگی و باز انجام گرفتن عروق و مویرگ‌ها می‌گردد. به همین دلیل، ایجاد گرمی و جنب‌و‌جوش می‌كند. دو رنگ آبی و نارنجی، در فضای ارتعاشی رایحه‌ی مرخانومگوش دیده انجام گرفته هست. رنگ آبی، آدم را ترغیب می‌كند تا به نیازهای درونی و خوهسته‌های احساسی خود توجه كند و رنگ نارنجی، ما را به حسی از شادی و خلاقیت می‌رساند كه ناشی از رسیدن به همان نیازها و خوهسته‌هایمان می‌باانجام گرفت. 

گل سرخ

رایحه‌ی گل سرخ، تعادل و آرامش در فرد ایجاد می‌كند و خواب آرام و آسودهی به همراه می‌آورد. بوی زیاد خوش این گل، لحظه‌ای هم كه انجام گرفته، آدم را از دنیای خاكی، نگرانی‌ها و دشواری‌های آن دور می‌سازد و به تعادل روحی و روانی می‌رساند.
این رایحه، روی قلب اثر می‌گذارد و آدمی را شایسته‌ی داد و ستد عشق و محبت می‌كند؛ بدون آن كه چشمداشتی یا شرط و شروطی داشته باانجام گرفت. رنگ این رایحه، صورتی هست و ما را به آرامی به سمت خودآگاهی از عشق ورزیدن به دیگران سوق می‌دهد. زمانی كه ارزش عشق و محبت را با پایان وجود در می‌یابیم و نسبت به آن آگاهی پیدا می‌كنیم، می‌توانیم دیگران را نیز از این نیروی سرشار، بهره‌مند سازیم.