پرتال تعاون

با ورزش از بروز دیابت پیشگیری کنید • پرتال تعاون

امام حسین (ع) : بخشنده ترین مردم کسی است که در هنگام قدرت می بخشد.
یکشنبه ۲۷ اسفند ۱۳۹۶

با ورزش از بروز دیابت پیشگیری کنید

دسته بندی : خدمات رفاهی تاریخ : چهارشنبه ۲۴ آبان ۱۳۹۶

ورزش و دیابت فعالیت ورزشی تامین پمپ انسولین پیشگیری از دیابت بیماری دیابت

فعالیت ورزشی و تمرینات منظم بدنی باعث می شود سلامت بدن حفظ شود و خطر ابتلا به بیماری های مختلف کاهش یابد.دیابت که یک بیماری شایع در میان آقام هست نیز با انجام فعالیت های ورزشی قابل کنترل خواهد انجام گرفت.

دیابت یا بیماری قند یک اختلال سوخت و سازی (متابولیک) در بدن هست. در این بیماری توانایی تولید هورمون انسولین در بدن از بین می‌رود یا بدن در برابر انسولین مقاوم انجام گرفته و بنابراین انسولین تولیدی نمی‌تواند عملکـــرد طبیعی خود را انجام دهد.
به نقل ایرنا، دکتر ‘ علی کچویی ‘ روز یکشنبه در جمع رویدادنگاران در موسسه خیریه دیابت اصفهان، افزود: دیابت، بیماری شایع، مزمن، پیشرونده، پر عارضه و پر هزینه هست اما از طرفی این بیماری قابل پیشگیری و کنترل می باانجام گرفت و می توان با یک رژیم غذایی سالم و تحرک داشتن تا حد زیادی از بروز آن حتی در افرادی که پیش زمینه ارثی دارند، پیشگیری کـــرد.
این عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان گفت: افزایش افراد دیابتی به دیابت تیپ ۲ مبتلا و دچار چاقی، پیش زمینه های ارثی، کبد چرب، چربی خون و فشار خون بالا هستند.
وی با تاکید بر اینکه دیابت، بیماری ساده ای نیست که با خوردن قرص درمان شود، افزود: لازم هست افراد در معرض خطر ابتلا به این بیماری، غربالگری شوند تا با شناخت به موقع آنها از بروز و پیشرفت بیماری جلوگیری شود.
کچویی همچنین دیابت را دلیل عمده سکته های قلبی و پیوند کلیه در کشورمان دانست و گفت: حدود هفت تا هشت درصد افراد بالغ در کشورمان مبتلا به این بیماری هستند.
وی اضافه کـــرد: حدود ۱۲ درصد از افراد بالای ۳۰ سال در هستان اصفهان مبتلا به این بیماری هستند و تخمین زده می شود حدود ۱۲ درصد از افراد بالای ۳۰ سال جمعیت هستان نیز دچار پری دیابت ( دیابت پنهان یا در معرض خطر ابتلا) باشند.
به نقل کرد وی در مجموع می توان گفت حدود یک سوم از جمعیت هستان یا مبتلا به دیابت هستند یا در معرض خطر ابتلا به آن قرار دارند.
این فوق تخصص غدد داخلی، تعلیم مقابله با دیابت و پیشگیری از این بیماری را زیاد حیاتی دانست و گفت: یکی از علائم ابتلا به دیابت داشتن قند ناشتا بالای ۱۲۶ و پری دیابت داشتن قند ناشتا بین ۱۰۰ تا ۱۲۵ هست.
قائم مقام رییس موسسه خیریه دیابت اصفهان نیز در این نشست گفت: تا کنون این موسسه هزینه تامین پمپ انسولین برای ۶۱ کودک را تامین کـــرده هست.
‘ محمد طیفوری ‘ بابیان اینکه هزینه هر پمپ انسولین نزدیک به ۷۰ میلیون ریال هست، افزود: هزینه ماهانه هستفاده از این پمپ حدود ۲ میلیون و ۵۰۰ هزار ریال هست که همه آنها برای این کودکان توسط خیران اصفهان تامین می شود.
وی با اشاره به اینکه چاقی در بین آقام اصفهان زیاد هست، گقت: شاخص توده بدنی (BMI) باید بطور متوسط بین ۱۸ تا ۲۵ باانجام گرفت اما در تعداد قابل توجهی از آقام به ۳۰ یا ۳۵ رسیده هست که این موضوع نقش بسزایی در شیوع بیماری دیابت دارد.
شاخص توده بدنی، سنجشی آماری برای مقایسه وخانوم و قد یک فرد هست.
طیفوری همچنین بیان کـــرد: تخمین زده می شود حدود ۳۰۰ هزار نفر مبتلا به دیابت در کلانمنطقه اصفهان خانومدگی می کنند.
بر اساس اعلام دکتر باقر لاریجانی مدیر پژوهشگاه غدد و متابولیسم دانشگاه علوم پزشکی پایتخت، ۱۱.۵ درصد آقاان ایران و ۱۲.۹ درصد خانومان ایرانی دیابت دارند و زیاد از ۱۰ درصد از جمعیت بالای ۲۵ سال کشور به دیابت مبتلا هستند.
۱۹ تا ۲۵ آبان ماه در ایران هفته ملی دیابت هست و هر یک از روزهای این هفته به یک عنوان نامگذاری انجام گرفته هست.
جمعه ۱۹ آبان روز «مادران محور تغذیه سالم و پیشگیری از دیابت در خانواده»، شنبه ۲۰ آبان روز «تعلیم اساس پیشگیری و درمان دیابت»، یکشنبه ۲۱ آبان روز «دانش آموزان و دیابت»، دوشنبه ۲۲ آبان «رسانه و دیابت»، سه شنبه ۲۳ آبان «خانومان و دیابت»، چهارشنبه ۲۴ آبان «بارداری و دیابت» و پنجشنبه ۲۵ آبان روز «ورزش همگانی، فعالیت بدنی و کاهش بار بیماری دیابت» نامگذاری انجام گرفته هست.

منبع/ایرنا