پرتال تعاون

اهدای شیر مادر • پرتال تعاون

امام حسین (ع) : بخشنده ترین مردم کسی است که در هنگام قدرت می بخشد.
شنبه ۵ خرداد ۱۳۹۷

اهدای شیر مادر

دسته بندی : خدمات رفاهی تاریخ : سه شنبه ۲۴ بهمن ۱۳۹۶

نادیا زکالوند

 

تایمی «تایلا کروگر» در ۳۱ هفتگی بارداری مادرش به دنیا آمد، فقط ۹۹۵ گرم وخانوم داشت و خیلی زود پس از تولد، وخانوم او کاهش هم انجام گرفت و به ۸۰۶ گرم رسید.

اضطراب مادر از دیدن دختر کوچولوی نارس خود و عمل‌های جراحی سینه که در گذشته انجام داده بود و این حقیقت که هنوز بدنش آماده شیردهی نبود، همه دست به دست هم داده بود تا برای نوزاد نارس خود، شیر نداشته باانجام گرفت.

از طرفی پزشکان مطمئن نبودند که دادن شیر خشک به نوزادی که هنوز مجرای گوارشی‌اش، تکمیلاً رانجام گرفت نکـــرده کار درستی باانجام گرفت.

ممکن بود نوزاد نتواند از پس هضم آن برآید. او آنقدر کوچک بود که هر لحظه ممکن بود بمیرد. بیمارستان به نوزاد آغوز اهداء کـــرد و این کار وخانوم او را به ۱/۶ کیلوگرم رساند.

اما شیرکافی برای اهداء وجود نداشت.

والدین نوزاد با پیشنهاد بیمارستان، در فضای مجازی، از دوستان و افراد دیگر برای اهداء شیر مادر کمک خوهستند و چیزی نگذشت که حدود ۲۰ شیشه شیر ۲۵۰ میلی لیتری، شیر مادر جمع انجام گرفت و مدتی بعد هم بیمارستانی از یک کشور غریبه حدود ۴۰ بطری شیر مادر برای آنها فرستاد.

سرانجام تایلا کوچولو در سه ماهگی به ۲/۷ کیلوگرم رسید و خطر مرگ را از سر گذراند.

اهداء شیر، نجات دهنده نوزادان

بنا به نقل کرد یکی از مدیران بانک‌های شیر مادر، در دنیای مدرن و با فناوری بالای امروز، هنوز جایگزین معقولی برای شیر مادر یافت نانجام گرفته هست.

همه به این نتیجه رسیده‌اند که شیرمادر حاوی مواد مغذی و حفاظتی هست که می‌تواند نوزادان نارس را خانومده نگهدارد.

تایمی مادر نوزاد نارس که خانومدگی‌اش به شیر مادر وابسته هست، نمی‌تواند به او شیر دهد، بانک شیر می‌تواند با اهداء این مایع حیات بخش از طرف یک مادر دیگر، نوزاد را از خطر مرگ نجات دهد.

 فعالان اهداء و جمع آوری شیر مادر و همچنین مدیر اجرایی ذخیره شیر مادر در آفریقای جنوبی می‌گویند، تحقیقات نشان داده هست که شیر خشک از آنجایی که نمی‌تواند مانند شیر مادر فایده و ویژگی محافظتی داشته باانجام گرفت، جان نوزادان نارس را به خطر می‌اندازد.

در واقع مادر چنین نوزادی که نمی‌تواند به کودک خود شیر بدهد و نیاز او را برطرف کند، باید با هستفاده از شیر اهداء انجام گرفته مادران دیگر، شانس خانومده ماندن کودک خود را بالا ببرد.

شیر مادر، نوزاد را در برابر عفونت‌ها و بیماری‌های خطرناک حفظ می‌کند و مواد مغذی لازم را به نوزاد می‌رساند و در عین حال سیستم ایمنی او را قوی می‌کند.

نوزادان نارس معمولاً در معرض بیماری انتروکولیت نکروزان هستند. این بیماری، نوعی بیماری حاد التهابی هست که درجات متفاوتی از آسیب، شامل آسیب مخاطی، یا پارگی روده، را دربردارد.

این بیماری در ۱۰ درصد از نوزادان با وخانوم زیر ۱۵۰۰ گرم اتفاق می‌افتد. انتروکولیت نکروزان، در هفته‌های دوم تا سوم خانومدگی نوزادی که نارس هست و با شیر خشک تغذیه می‌شود، رخ می‌دهد.

اما تغذیه نوزاد با شیر مادر، احتمال ابتلای نوزاد به این بیماری را زیاد کاهش می‌دهد.

بانک شیرمادر

بانک‌های شیر مادر در ابتدا برای تغذیه نوزادان بی‌سرپرست، شروع به کار کـــردند. اما در سال‌های اخیر تقاضای شیر برای نوزادانی که به دلایل مختلف از شیر مادر محروم‌اند، افزایش یافته هست.

شیر اهدایی مادران برای نوزادان زیر وخانوم ۱/۸ کیلوگرم یا آنهایی که در کاهش از گذشت ۳۲ هفتگی بارداری مادران‌شان متولد انجام گرفته‌اند و همچنین نوزادان کاهش از ۱۴ روزه (به مدت ۱۴ تا ۲۸ روز)، تجویز می‌شود.

به صورت حتم محققان معتقدند که نباید به مدت طولانی از شیرهای اهدایی هستفاده کـــرد و از مادران می‌خواهند به محض اینکه توانستند، خودشان به نوزادشان شیر بدهند. 

در آفریقای جنوبی، زیاد از ۲۰۰۰ مادر، شیر خود را به بانک شیرمادر، اهداء کـــرده‌اند و بانک‌های شیرمادر در این کشور از سال ۲۰۰۳ تاکنون تقریباً سالانه زیاد از ۳۰۰۰ نوزاد را تحت پوشش خود قرار داده‌اند.

بنابه نقل کرد متخصصان اطفال، بودن شیر مادر در بخش نوزادان بیمارستان گاهی اوقات از تجهیزات و کارکنان بیمارستان، حیاتی‌تر می‌شود.

زیرا جان نوزادانی که نمی‌توانند شیر خشک مصرف کنند، به شیرهای اهدایی مادران وابسته هست.

در ضمن اهداء شیر حداقل درد و افزایشین فایده را دارد. فقط ۵۰ میلی لیتر (۲/۵ قاشق غذاخوری)، می‌تواند یک روز پایان نوزاد ۱ کیلوگرمی را سیر نگه دارد.

به همین دلیل اهداء مرتب ۵۰ میلی‌لیتر و یا افزایش در روز می‌تواند خانومدگی نوزادان زیادی را نجات دهد.

ایمنی شیرهای اهدایی مادران

یکی از حیاتی‌ترین مساله در مورد شیر اهدایی مادر، ایمنی آن هست. از بررسی سلامت اهداء کننده تا تهیه شیرمادر و نگهداری آنها به روش‌های بهداشتی، از اهمیت زیادی برخوردار هست.

شیرهای اهدایی باید منجمد شوند. شیرهایی که به بانک شیر وارد می‌شوند، قبل از اینکه در فریزرهای مخصوص نگهداری شوند، برای بررسی به آزمایشگاه فرستاده می‌شوند.

نمونه‌های تأیید انجام گرفته به وسیله دستگاه‌های مخصوص پهستوریزه انجام گرفته که به مدت ۳۰ دقیقه شیر را به دمای ۶۲/۵ درجه سلسیوس می‌رسانند و سپس به سرعت به دمای ۱۵ درجه سلسیوس رسانده و منجمد می‌کنند.

روش‌های اهداء شیر

خانومان شیرده و سالم می‌توانند شیر اضافی خود را که نوزادان‌شان نیاز ندارند، به بیمارستان و یا بانک شیر اهداء کنند.

آن‌ها باید با بیمارستان و یا بانک اهداء شیر تماس گرفته و اعلام آمادگی کنند. سپس مراحل آزمایش سلامتی مادر شروع می‌شود و با بررسی تاریخچه پزشکی او، مادری که واجد شرایط نیست، از فهرست مادران اهداء کننده خارج می‌شود.

اگر مادری در یک سال گذشته، خون، بافت و یا اندامی دریافت کـــرده باانجام گرفت و یا به بیماری‌های ایدز یا هپاتیت مبتلا باانجام گرفت، نمی‌تواند اهداء‌کننده شیر باانجام گرفت.

در ضمن مادران شیرده، نباید اهل سیگار و یا نوشیدنی‌های الکلی باشند. حتی گیاهخوارانی که از مکمل‌های غذایی ویتامین B12 هستفاده کـــرده‌اند، نمی‌توانند اهداء کننده باشند.

بعد از اینکه پزشک، سلامت مادر را تأیید کـــرد، او می‌تواند شیر خود را اهداء کند.

معمولاً پزشکان به مادران روش گرفتن شیر خود و همچنین نگهداری از آن و ارسال شیر به بیمارستان و یا بانک شیر را تکمیلاً توضیح می‌دهند تا شیر با شرایط بهداشتی معقول آماده شود.

در ضمن تجهیزات هستریل انجام گرفته نیز در اختیار این مادران قرار داده می‌شود. شیر از نظر باکتری، ویروس و یا عفونت‌های دیگر باید تکمیلاً پاک باانجام گرفت.

تایمی بانک شیر، شیر اهدایی را دریافت کـــرد، پس از بررسی دقیق آن، شیر را با شیرهای مادران دیگر ترکیب می‌کند تا مواد مغذی آن در حد متعادل قرار بگیرد.

شیر از نظر مقدار پروتئین، چربی و کالری مورد نیاز بررسی می‌شود و با روش‌هایی که پیش از این توضیح داده انجام گرفت، ذخیره انجام گرفته، سپس در اختیار نوزادان قرار می‌گیرد.

معمولاً نوزادان نارس و یا بیمار که در بیمارستان بستری هستند، در نخستویت می‌باشند. با اهدای شیر خود خانومدگی نوزادان نارس و بیمار را نجات دهید.