پرتال تعاون

آزمایش آنتی مولرین هورمون (AMH) چیست؟ • پرتال تعاون

امام حسین (ع) : بخشنده ترین مردم کسی است که در هنگام قدرت می بخشد.
شنبه ۵ خرداد ۱۳۹۷

آزمایش آنتی مولرین هورمون (AMH) چیست؟

دسته بندی : خدمات رفاهی تاریخ : یکشنبه ۲۴ دی ۱۳۹۶

آنتی مولرین چیست؟

AMH یا هورمون آنتی مولرین یک ماده تولید انجام گرفته توسط سلول های گرانولوزا در فولیکول های تخمدان هست.  این ماده نخستین بار در فولیکول های نخستیه ساخته انجام گرفته هست که از مرحله فولیکول نخستیه تشکیل انجام گرفته هست. در این مراحل فولیکولها میکروسکوپی هستند و توسط سونوگرافی دیده نمی شوند.  تولید کاهش می یابد و پس از آن فولیکول ها رانجام گرفت می کنند. تقریبا هیچ آنتی مولرینی در فولیکول ها (اندازه طبیعی فولیکول برای بارداری ) وجود ندارد که بزرگتر از ۸ میلی متر باانجام گرفت. بنابراین، سطوح نسبتا ثابت هست و تست آنتی مولرین را می توان هر روزی در چرخه پریودی انجام داد. بنابراین:

 • AMH بر خلاف FSH، Inhibin B (هورمون LH و FSH چیست؟) و هسترادیول در پایان طول سیکل قاعدگی ثابت هست ، از این رو ، انجام این تست در هر زمان از چرخه قاعدگی امکان پذیر هست.
 • AMH یکی از تست های حیاتی در ارزیابی ناباروری هست و بعلاوه در تعیین دوز صحیح داروهای باروری (از جمله داروهای مورد هستفاده در IVF) کمک می کند.
 • افزایش AMH در تشخیص PCOS کمک کننده هست.

چه افرادی باید تست AMH را انجام دهند؟

مشاوره در مورد آنتی مولرین

خانومان کاهش از ۳۸ سال که قصد دارند بارداری خود را بدلیل مسائل شخصی و یا اجتماعی به تاخیر انداخانومد. چنین افرادی اگر در نتیجه انجام این تست مشخص شود که ذخیره تخمدانی پائینی دارند میباید زودتر اقدام به باردار انجام گرفتن کنند تا به این وسیله شانس موفقیت خود را در بچه دار انجام گرفتن افزایش دهند. خانومان مسن‌تر از ۴۰ سال کاندیدهای نیکوی برای انجام این تست نیستند زیرا آنها بطور طبیعی (بدلیل بالا بودن سن) دارای ذخیره تخمدانی کاهشی هستند. گروه دیگری که کاندید برای انجام این تست هستند خانومانی هستند که در معرض خطر بالائی برای کاهش ذخیره تخمدانی هستند که شامل افرادی هست که سابقه خانوادگی برای نارسائی تخمدان دارند و یا افرادی که مبتلا به بیماری های خودایمنی هستند و بالاخره افرادی که شیمی‌درمانی کـــرده اند و یا سابقه جراحی تخمدان دارند.

سایر موارد کاربرد این تست عبارتند از:

 • ارزیابی فعالیت تخمدانی و باروری
 • ارزیابی سندرم تخمدان پلی کیستیک
 • پایش (مانیتورینگ) درمان سرطان تخمدان تومورهای ترشح کننده( AMH
 • ارزیابی ناهنجاری جنینی و تشخیص جنسیت آن
 • پیش‌بینی شروع دوران یائسگی
 • ارزیابی فعالیت بیضه در نوزادان پسر

آنتی مولرین هورمون و باروری

تست آنتی مولرین و باروری

۱- چگونه سطح هورمون AMH می تواند یک آزمایش باروری باانجام گرفت؟

از آنجا که AMH فقط در فولیکول های کوچک تخمدان تولید می شود، سطح خون این ماده برای اندازه گیری حجم فولیکول های رانجام گرفت در خانومان مورد هستفاده قرار می گیرد.

 •  تحقیقات نشان می دهد که اندازه فولیکول های در حال رانجام گرفت به انجام گرفتت تحت تأثیر حجم فولیکول های نخستیه قرار دارد.
 • بنابراین، میزان خون AMH منتصویر کننده منبع تخمک باقیمانده یا “ذخیره تخمدان” هست.
 • با افزایش سن خانومان، حجم فولیکول های میکروسکوپی باقی مانده کاهش می یابد. به همین ترتیب، میزان خون AMH خون و تعداد فولیکول های انترال تخمدان در سونوگرافی نیز کاهش می یابد.
 • خانومان با فولیکول های کوچک مانند آنهایی که دارای تخمدان های پلی کیستیک هستند دارای هورمون AMH با ارزش بالا هستند و خانومان نزدیک به یائسگی، سطح هورمون آنتی مولرین کمی دارند.

امروزه  اندازه گیری هورمون آنتی مولرین نیز برای تخمین ذخائر تخمدان بکار می رود .  هورمون آنتی مولرین از سلولهای گرانولوزای فولیکولهای کوچک (با اندازه ۴-۶ میلی متر) ترشح میشود و مقادیر ان در پایان طول ماه نسبتا ثابت هست و با پریود ارتباطی ندارد. لذا این هورمون را میتوان در هر روزی از ماه اندازه گیری نمود بر خلاف FSH که حتما باید در روز دوم یا سوم پریود و یا اگر همراه با کلومیفن اندازه گیری میشود در روز دهم اندازه گیری نمود .  

۲- سطح AMH و احتمال حاملگی با ای وی اف:

خانومان با AMH بالاتر واکنش بهتری به تحریک تخمدان برای IVF (آی وی اف چیست و چگونه انجام می شود؟) دارند و تخمک افزایشی را گیمابی می کنند. به طور کلی، داشتن تخمک های افزایش با IVF، میزان موفقیت افزایشی را به همراه می آورد.

AMH در خصوص کیفیت تخمک هشدارات زیادی به ما نمی دهد، اما داشتن تخمک افزایشی در گیمابی تخمک های IVF به ما کمک می کند- بنابراین احتمال وجود حداقل یک نطفه با کیفیت بالا برای انتقال به رحم وجود خواهد داشت.

تحقیقاتی در مورد هستفاده از سطوح AMH برای پیش بینی نتایج IVF انجام داده هست. تحقیقات او نتایج زیر را نشان داد:

• سطوح بالا AMH با نرخ پایین لغو، گیمابی تخمک های افزایش، نرخ بالای تولد و شانس بالای انجماد جنین های باقی مانده ارتباط دارد.

• میزان کمAMH  میزان موفقیت پایین IVF را در خانومان زیر ۳۵ سال پیش بینی نمی کند

• زوجها نباید به خاطر کمبود AMH از امتحان کـــردن IVF دست بردارند زیرا میزان موفقیت در این موارد معقول هست.

سطح طبیعی AMH چیست؟

سطح طبیعی آنتی مولرین

برخی از مشکلات مربوط به تفسیر سطوح هورمون AMH می باانجام گرفت. از آنجایی که تست در طول سال ها هستفاده معمولی نانجام گرفته هست، سطوح در نظر گرفته انجام گرفته به عنوان “طبیعی” هنوز مشخص نانجام گرفته هست و توسط متخصصان توافق نانجام گرفته هست.

جدول زیر دستورالعمل تفسیر AMH را در اختیار ما قرار میدهد.تفسیر (خانم زیر ۳۵ سال)

سطح AMH خون

بالا

زیاد از ۴ نانوگرم بر میلی لیتر

طبیعی

۱٫۵-۴ نانوگرم بر میلی لیتر

کمی پایینتر از طبیعی

۱-۱٫۵ نانوگرم بر میلی لیتر

پایین

۰٫۵-۱ نانوگرم بر میلی لیتر

خیلی پایین

کاهش از ۰٫۵ نانوگرم بر میلی لیتر

 

در مورد مقادیر و نتایج هورمون آنتی مورلین هشداراتی زیادی کسب می شود زیرا ما همچنان از آزمون باروری AMH هستفاده می کنیم و رابطه بین هورمون AMH و باروری، واکنش تخمدان، احتمال موفقیت IVF و غیره را بررسی می کنیم.

تفسیر نتیجه آزمایش آنتی مولرین

 •  AMHدر سندرم تخمدان پلی‌کیستیک افزایش می یابد.
 •  AMHدر برخی از انواع سرطانهای تخمدان افزایش می‌یابد.
 • کاهش AMH در دوره‌ی درمان تومورهای تخمدان که این هورمون را تولید میکنند نشان دهنده‌ی اثربخشی درمان هست.
 • تست AMH در فرآیند لقاح خارج رحمی (IVF) کاربرد دارد. میزان AMH با احتمال موفقیت IVF ارتباط دارد.
 • کاهش قابل ملاحظه در سطح AMH نشان دهنده ی شروع یائسگی هست.
 • سطح هورمون AMH در دختربچه‌ها و پس از یائسگی پائین هست.
 • فقدان یا پائین بودن سطح این هورمون در پسربچه‌ها ممکن هست در اثر اختلال در ژن AMH باانجام گرفت و معمولا در صورت عدم رانجام گرفت بیضه ها یا در اختلال در عملکـــرد بیضه‌ها دیده می شود. فقدان آندروژنها منجر به ناهنجاری دستگاه تناسلی و اندام های جنسی می شود.
 • طبیعی بودن سطح AMH و آندروژن ها در پسربچه‌هائی که بیضه‌ی آنها پائین نیامده به این معنی هست که بیضه‌ها وجود دارند و فعالیت آنها هم طبیعی هست ولی از نظر فیزیکی در جایگاه طبیعی خود قرار نگرفته‌اند.
 •  AMH توسط فولیکول در حال رانجام گرفت در تخمدان با سرعت ثابتی تولید می شود و مقدار آن تحت تاثیر قرصهای ضدبارداری یا حاملگی قرار نمی‌گیرد.

روش های آزمایش ذخیرۀ تخمدان

هورمون آنتی مورلین یکی از آزمونهای بالقوه ذخیره ذخایر تخمدان هست. آزمایش های دیگری وجود دارد که در حال حاضر برای ارزیابی عرضه تخمک باقی مانده هستفاده می شود. هیچ کدام از این آزمایش ها تکمیل نیستند و متخصصان باروری اغلب از ترکیبی از آزمون ها هستفاده می کنند تا بتوانند برآورد بهتر از میزان عرضه تخمک باقیمانده بدست آورند.

توجه: هورمون آنتی مورلین نیز به عنوان ماده مهارکننده مولرین در نظر گرفته می شود.

تهیه و تنظیم: گروه سلامت تعاون پرتال

منبع: www.advancedfertility.com